شما در حال مشاهده هستید پنج عنصر اصلی طبیعت در فنگ شویی

پنج عنصر اصلی طبیعت در فنگ شویی

پنج عنصر اصلی طبیعت در فنگ شویی چوب، آتش، خاک، فلز و آب هستند. پنج عنصر از اصول مهم حاکم بر فلسفه فنگ شویی  است. این عناصر برای ایجاد یک محیط هماهنگ باید متعادل باشند.

اگر با ایده فنگ شویی تازه آشنا شده اید و می خواهید بدانید که چگونه برخی از اصول آن را به کار ببرید، باید پنج عنصر را بشناسید. در این راهنما از فنگ شویی شایگان، اصول اولیه پنج عنصر، از جمله چرخه‌ها، شکل‌ها، رنگ‌ها و نحوه ترکیب آن‌ها را خواهید آموخت.

فهرست مقاله

عناصر پنج گانه فنگ شویی

پنج عنصر اصلی جهان در فنگ شویی عبارتند از: چوب، آتش، خاک، فلز و آب. هر عنصر کیفیت انرژی متفاوتی را ایجاد می کند و فضایی سفارشی ایجاد می کند که برای شخصیت و اهداف شما مفید است.

برای درک بهتر انرژی هر عنصر به یاد بیاورید که آنها در طبیعت چگونه هستند و با فکر کردن در مورد هر یک از عناصر چه حسی در شما ایجاد می کنند.

عناصر پنج گانه فنگ شویی هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند و باید به درستی متعادل شوند. عناصر پنجگانه دارای رنگ، فصل و جهت هستند که از آنها برای تقویت هر عنصر استفاده می شود. 

 قوانین ساده و کاربردی فنگ شویی را در مقاله مرتبط “فنگ شویی خانه” مطالعه نمایید.

عنصر آتش در فنگ شویی

عنصر آتش در فنگ شویی

عنصر آتش در فنگ شویی نشان دهنده انرژی، شور و اشتیاق، گسترش، هیجان، شادی، پویایی، پرخاشگری و دگرگونی است. همه این ویژگی ها شدید هستند که با شخصیت آتش مطابقت دارد.

اگر احساس بی‌اشتیاقی می‌کنید، این عنصر خوبی است که می‌توانید از آن استفاده کنید. مراقب باشید که آن را با سایر عناصر ماندگارتر متعادل کنید تا اطمینان حاصل کنید که انرژی پایدار ایجاد می کنید.

آتش نشان دهنده شهرت، الهام، و دیده شدن ماست. همچنین به اشتیاق و ابراز احساسی ما مرتبط است. نگه داشتن احساسات خود در درون و سرکوب احساسات خود ممکن است نشانه این باشد که به انرژی آتش بیشتری نیاز دارید.

آتش نمایانگر نگاهی است که دیگران نسبت به شما دارند، شهرت، اهداف و جاه طلبی شما. ویژگی های عنصر آتش در فنگ شویی به صورت زیر است:

 • رنگ : قرمز، نارنجی و زرد
 • فصل: تابستان
 • جهت: جنوب
عنصر چوب در فنگ شویی

عنصر چوب در فنگ شویی

عنصر چوب در فنگ شویی به رشد انرژی های خلاقانه مانند الهام، انگیزه و اشتیاق کمک می کند. همانطور که چوب طبیعی در طول زمان رشد می کند، این عنصر نماد رشد و تجدید فردی است و چی را تصفیه و هدایت می کند.

با افزودن عناصر چوبی به فضای خود، می‌توانید رشد و انرژی رو به بالا را در بخش‌های خاصی از زندگی خود بازسازی کنید. ما همچنین عنصر چوب را با سلامتی و سرزندگی مرتبط می کنیم. اگر انرژی و سلامت شما نیاز به تقویت دارد، افزودن عناصر چوبی مفید است.

چوب با انعطاف پذیری، مهربانی و شفا مرتبط است. نشان دهنده رشد و پیشرفت است. اگر می‌خواهید رشد بیشتری ایجاد کنید یا شروعی جدید در بخشی از زندگی خود داشته باشید، ممکن است نیاز داشته باشید که انرژی چوب را تقویت کنید.

چوب را می توان با گیاهان، درختان یا اشیاء سبز رنگ، به عنوان مثال بالش سبز نشان داد. ویژگی های عنصر چوب در فنگ شویی به صورت زیر است:

 • رنگ: سبز و گاهی ارغوانی
 • فصل: بهار
 • جهت: شرق و جنوب شرقی

عنصر آب در فنگ شویی

عنصر آب در فنگ شویی نشان دهنده جریان و انعطاف پذیری و همچنین خلوص و پاکسازی است. آب همچنین نشان دهنده جریان پول و شغل و تغییراتی است که در طول زمان با آن مواجه می شوید.

آب جاری به شما کمک می کند چیزهایی را که دیگر نیازی ندارید آزاد کنید. آب ساکن به انرژی های اطراف کمک می کند تا آرام باشند و احساس شروعی جدید و قدرتی تازه را ارائه می دهد.

آب با خرد، زندگی اجتماعی و شغل مرتبط است. هم عمیق و ساکن است، مانند اقیانوس، و هم پویا و روان است، مثل رودخانه.

آب به ما کمک می کند تا با دیگران ارتباط برقرار کنیم و همچنین می تواند خرد، بینش و شهود ما را عمیق تر کند. اگر می خواهید ارتباطات اجتماعی خود را افزایش دهید یا شهود خود را تقویت کنید، عنصر آب را تقویت کنید. ویژگی های عنصر آب در فنگ شویی به صورت زیر است:

 • رنگ : آبی و سیاه
 • فصل: زمستان
 • جهت: شمال
عنصر فلز در فنگ شویی

عنصر فلز در فنگ شویی

عنصر فلز سرد، منطقی، سفت و سخت و تزلزل ناپذیر است. فلز همچنین با گفتار مرتبط است و اینکه چگونه می‌توانیم برای آنچه درست است صحبت کنیم. اگر فلز کافی ندارید، ممکن است در بیان افکار خود مشکل داشته باشید.

عناصر فلزی در فنگ شویی به عنوان فرستنده عمل می کنند و انرژی های مختلف را به مناطق مختلف هدایت می کنند. فلز قدرت ذهنی و توانایی های فکری را تحریک می کند و تمرکز و تفکر واضح را آسان تر می کند. فلز با درون نگری نیز مرتبط است که می تواند ما را به سمت درک سوق دهد. ویژگی های عنصر فلز در فنگ شویی به صورت زیر است:

 • رنگ: سفید، نقره ای، خاکستری و مشکی
 • فصل: پاییز
 • جهت: غرب و شمال غرب
عنصر زمین در فنگ شویی

عنصر زمین در فنگ شویی

عنصر زمین در فنگ شویی نمایانگر ماندگاری، پایداری و خانه است، و احساس اعتماد، امنیت و پشتیبانی از زمین را می دهد. افزایش این عنصر می تواند به کاهش اضطراب و استرس کمک کند زیرا احساس امنیت و محافظت خواهید کرد.

اگر احساس می کنید نیاز به ایجاد آرامش برای بازسازی انرژی و قدرت خود دارید، عنصر زمین مفید است.فرش ضخیم، سفال‌های عتیقه و کتاب‌های قدیمی به آوردن عنصر زمین به داخل خانه کمک می‌کنند. ویژگی های عنصر زمین در فنگ شویی به صورت زیر است:

 • رنگ: قهوه ای، بژ و سایر رنگ های خاموش
 • فصل: پایان تابستان
 • جهت: مرکز، شمال شرقی و جنوب غربی
 
پنج عنصر فنگ شویی

چرخه عناصر فنگ شویی

در فنگ شویی، چرخه چی بیانگر حرکت این انرژی در سطح زمین است. همه چیز در زندگی همین چرخه را بازآفرینی می کند تا تعادل را حفظ کند. از طریق استفاده از اصول فنگ شویی برای انرژی چی، می توانید تعادل را به خانه و زندگی خود بیاورید.

 

چی ابتدا با سقوط از آسمان به آب تبدیل می شود.

هنگامی که آب با زمین ملاقات می کند، شروع به تغذیه حیات گیاهی می کند و دچار دگرگونی دیگری می شود.

تجلی بعدی انرژی چی در گیاهان (چوب) است.

چی یک بار دیگر تبدیل می شود، این بار به آتش تبدیل می شود، زیرا گیاه یا چوب آن را تغذیه می کند.

آتش به خاکستر (زمین) تبدیل می شود.

مرحله آخر این است که چی خود را به فلز تبدیل می کند. سپس این چرخه با برداشتن آب فلزی از آسمان تکرار می شود.

پنج عنصر اصلی طبیعت ، سه چرخه مجزای انرژی در جهان دارد که بیانگر حرکت انرژی چی به شکل های متفاوت است.

 

چرخه سازنده در فنگ شویی (چرخه مولد)

چرخه سازنده اولین چرخه انرژی است که توسط چی ایجاد می شود. وقتی چی به زمین می افتد، آبی ایجاد می کند که خالق همه حیات می شود. بدون تبدیل چی به آب، زندگی وجود نخواهد داشت. چرخه سازنده از طریق بقیه عناصر فنگ شویی به ترتیب خلقت ادامه می یابد.

آب، چوب تولید می کند : آب مایع حیاتی برای رشد گیاهان است.

چوب، آتش تولید می کند : چوب برای تغذیه آتش مورد نیاز است.

آتش، زمین را تولید می کند : آتش پس از سوزاندن چوب، خاک را به شکل خاکستر ایجاد می کند.

زمین، فلز تولید می کند : زمین جایی است که فلز پیدا می شود. مواد معدنی از خاک استخراج می شوند.

فلز، آب تولید می کند : هنگامی که فلز در حال گرم شدن و سرد شدن است، آب به شکل بخار در هوا جذب می شود.

چرخه مولد یا سازنده نشان می دهد، کدام عنصر به افزایش انرژی عنصر دیگر کمک می کنند. شما می توانید از این چرخه برای تقویت عناصر در سایر بخش ها استفاده کنید. به عنوان مثال، برای تقویت انرژی آتش، می توانید عناصر چوبی را نیز در بخش های آتش قرار دهید. در فنگ شویی خانه چرخه سازنده بهترین حالت تعادل را به ارمغان می آورد.

پنج عنصر فنگ شویی

چرخه تحلیل برنده فنگ شویی (چرخه تضعیف)

این چرخه ای است که انرژی در آن تخلیه می شود. این زمانی اتفاق می افتد که انرژی چی دیگر نمی تواند عناصر فنگ شویی را تغذیه کند. یک چی ضعیف نمی تواند چرخه طبیعی را پشتیبانی کند و بنابراین همه عناصر نیز ضعیف می شوند. در این چرخه، چرخه انرژی به صورت معکوس عمل می کند.

در اینجا فرآیند اینگونه است برای اینکه یک عنصر تولید شود، عنصر دیگر باید قربانی یا تضعیف شود.

آتش، چوب را ضعیف می کند : وقتی آتش ایجاد می شود، چوب کمتری وجود خواهد داشت

چوب، آب را ضعیف می کند : چوب آب را جذب می کند تا رشد کند.

آب، فلز را تضعیف می کند : آب دلیل زنگ زدن فلز است.

فلز، زمین را تضعیف می کند : برای استخراج مواد معدنی، باید زمین را حفاری کنیم.

زمین، آتش را تضعیف می کند : زمین نمی تواند بسوزد و اگر خاک روی آتش قرار گیرد، آتش خاموش می شود.

از چرخه تضعیف یا کاهش برای آرام کردن تاثیر یک عنصر استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر زمین بیش از حد در یک بخش دارید و نیاز به آرام کردن انرژی بدون غلبه بر آن دارید، می توانید عناصر فلزی را اضافه کنید.

پنج عنصر فنگ شویی

چرخه مخرب در فنگ شویی (کنترل)

این چرخه نشان می دهد که هر عنصر توانایی تخریب عناصر دیگر را را دارد.

آب، آتش را کنترل می کند : آب آتش را خاموش می کند.

آتش، فلز را کنترل می کند : آتش فلز را ذوب می کند.

فلز، چوب را کنترل می کند: چوب با تبر فلزی قطع می شود.

چوب، زمین را کنترل می کند : چوب مواد مغذی زمین را تخلیه می کند (دلیل نیاز ما به کود).

زمین، آب را کنترل می کند : زمین نحوه جریان آب را کنترل می کند.

اگر عنصری دارید که در بخش خاصی از فضای شما خیلی قوی است، بنابراین باید آن را کنترل کنید، می توانید از این چرخه استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر در یک بخش انرژی آتش شدید دارید، می توانید برای تضعیف آتش آب اضافه کنید.

هنگامی که می‌خواهید بین پنج عنصر تعادل برقرار کنید، همیشه بهتر است به جای چرخه کنترل، از چرخه تضعیف استفاده کنید. این به این دلیل است که نتیجه درگیری گاهی اوقات می تواند بیشتر از اینکه مفید باشد ضرر داشته باشد.

مشهودترین درگیری این است که چگونه آب، آتش را کنترل می کند. اگر تا به حال سعی کرده باشید آتش را با آب خاموش کنید، خواهید دید که دود تولید می شود و آب گرم شده به همه جا پاشیده می شود.

استفاده از این چرخه به هیج وجه توصیه نمی شود خصوصا اگر اطلاعات ناقصی از اصول و قوانین فنگ شویی دارید.

پنج عنصر فنگ شویی
چرخه عناصر فنگ شویی با سه رنگ متفاوت در شکل نشان داده شده است

نحوه استفاده از پنج عنصر در فنگ شویی و در زندگی

فنگ شویی به ما قدرت می دهد تا انرژی چی را در خود یا در فضاهایی که در آن زندگی می کنیم، تنظیم و تقویت کنیم و ما می توانیم این کار را با پنج عنصر انجام دهیم.

می توانیم از رنگ، شکل یا موادی استفاده می‌کنیم که نشان‌دهنده عناصر آتش، خاک، چوب، آب یا فلز است تا انرژی را در خانه، محل کار یا درون بدنمان جابه‌جا کنیم.

قوی ترین راه برای تقویت و فعال کردن نوع خاصی از انرژی، آوردن عنصر واقعی آن به یک فضا است. به عنوان مثال، استفاده از شمع برای آوردن چی عنصر آتش به خانه یا داشتن گیاهان برای انرژی حیاتی، جوانی و خلاق عنصر چوب.

استفاده از رنگ، راه ساده و در عین حال قدرتمند دیگری برای آوردن یک عنصر به فضا است. در زیر یک نمودار ساده وجود دارد که نشان می دهد از چه شکل ها و رنگ هایی می توانید برای آوردن پنج عنصر به فضای خود استفاده کنید

 

شما می توانید از سه راه برای تعیین عنصر زیربنایی هر شیئی استفاده کنید:

 • رنگ
 • شکل
 • مواد

هدف در اینجا شناسایی عنصر یک شی خاص است. سپس، می‌توانید از آن شی برای تقویت یا تضعیف عنصر خاصی که به منطقه‌ای از خانه شما مرتبط است، استفاده کنید.

رنگ پنج عنصر فنگ شویی

رنگ عناصر پنج گانه

در فنگ شویی رنگ‌ها را با یکی از پنج عنصر مرتبط می‌دانند. به طور کلی، در اینجا نحوه نمایش پنج عنصر با رنگ ها آمده است:

 • فلز : سفید، خاکستری، نقره ای
 • چوب : سبز، سبز روشن
 • آب : آبی، مشکی
 • آتش : قرمز، صورتی، نارنجی
 • زمین : زرد، قهوه ای

رنگ ها را می توان روی هر چیزی مانند رنگ دیوار، روکش بالش و هر چیز دیگری اعمال کرد. رنگ ها انرژی خاص خود را دارند که از طریق دید ما جذب می شود. به همین دلیل است که وقتی رنگ های خاصی را می بینیم، انواع مختلفی از احساسات را تجربه می کنیم .

پنج عنصر فنگ شویی

شکل عناصر پنج گانه

در اینجا نحوه ارتباط اشکال مختلف با یک عنصر متفاوت است:

 • فلز : گرد
 • چوب : مستطیل
 • آب : موج دار
 • آتش : مثلثی
 • زمین : مربع
پنج عنصر فنگ شویی

بازنمایی مواد پنج عنصر

عنصر هر چیز، ماده ای است که از آن ساخته شده است.این موضوع خیلی ساده است. همچنین می توانید از رنگ و شکل عناصر که گفته شد استفاده کنید.

به عنوان مثال، آب انرژی عنصر آب را به ارمغان می آورد. عنصر آب را می توان با آب نما ، آکواریوم یا حوض نشان داد. کریستال‌ها ، مجسمه‌های موج‌دار، یا آثار هنری و نقاشی‌های صحنه‌های آب از دیگر راه‌های نمایش عنصر آب هستند.

 اگر میز از چوب ساخته شده باشد، پس میز انرژی چوب را به ارمغان می آورد. راه عالی دیگر برای معرفی عنصر چوب از طریق گیاهان سبز سالم است

برای تقویت عنصر زمین بسته به نیاز و سبک دکوراسیون شما،  راه های زیادی وجود دارد. مانند افزودن یک فرش قهوه ای به اتاق خواب، یا افزودن یک مبل زرد خاکی در اتاق نشیمن. شما همچنین می توانید از چیزی کوچکتر مانند گلدان سفالی قهوه ای استفاده کنید. 

برای فعال کردن کیفیت فلز استفاده از دکور فلزی مانند صندلی فلزی برای آشپزخانه یا دفتر شما وجود دارد که می تواند راهی شیک برای افزودن فلز بیشتر به فضای شما باشد. اگر می‌خواهید فلز را در مقیاس کوچک‌تر اضافه کنید، به دنبال گلدان‌های فلزی یا مجسمه‌های فلزی کوچک باشید.

برای استفاده از عنصر آتش در خانه، می توان آن را با یک شمع، یا با رنگ، مانند یک آباژور قرمز نشان داد.

 

جهت ها و عناصر

جهت‌ها و عناصر قطب‌نما انرژی‌های مشابهی دارند که به شما کمک می‌کنند که انرژی‌ها را در خانه خود متعادل کنید. می توانید از اصول اساسی فنگ شویی برای کمک به کاهش هر گونه اثرات منفی استفاده کنید.

 

 • شمال: آب
 • شمال شرقی: زمین
 • مشرق: چوب
 • جنوب شرقی: چوب
 • جنوب: آتش
 • جنوب غربی: زمین
 • غرب: فلز
 • شمال غربی: فلز

اعتدال در انجام فنگ شویی

شما نیازی به رویکرد مینیمالیستی برای طراحی داخلی خود ندارید، اما هنگام افزودن عناصر فنگ شویی، همیشه بهتر است این کار را در حد اعتدال انجام دهید. بسته به نوع فنگ شویی که انجام می دهید، می توانید عناصری را در اتاق خود قرار دهید تا انرژی ضعیف شده را تقویت کنید. این کار به تمرین نیاز دارد، و ممکن است چند شروع اشتباه داشته باشید، اما اگر پیگیر باشید، یاد می گیرید و به زودی درمان یا درمان های صحیح موجود در اصول عنصر را خواهید یافت.

برای آشنایی با اصول فنگ شویی و شروع یادگیری، مقاله “آموزش فنگ شویی” را مطالعه نمایید.

سخن پایانی

شاید بتوان نظریه پنج عنصر را به عنوان مکملی برای درک و تحلیل فلسفه یین یانگ دید. نظریه عناصر پنج گانه تعامل یین و یانگ در پدیده ها را توصیف می کند.

این نظریه از نمادها برای توصیف پدیده‌های واقعی استفاده می‌کنند، از این رو هر یک از پنج عنصر جنبه‌ای از یک فرآیند پویا و مراحل تغییر یک فرآیند را نشان می‌دهند.

ویژگی هر فاز ( عنصر) با آنچه در جهان طبیعی در طول هر فصل مرتبط اتفاق می افتد تعیین می شود. فصلی پس از دیگری نقش خود را در چرخه سال ایفا می کند و تنها کاری را که در زمان مقرر خود انجام می دهد و سپس به آرامی به فصل بعدی می رود. این انتقال آرام و هماهنگ از یک فاز به فاز دیگر است که تعادل را نشان می دهد.

همانطور که می بینید، کار با عناصر به شما حق انتخاب زیادی برای بازی با فضای خود می دهد! در نهایت شما فضایی می خواهید که برای شما حس عالی داشته باشد، بنابراین شهود خود را دنبال کنید و با عناصر کار کنید تا زمانی که فضایی دلپذیر و خوشایند داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید