فنگ شویی چیست؟

در این مقاله با معنی و فلسفه فنگ شویی آشنا می شوید، اینکه چطور می توانید از این هنر و دانش، برای دستیابی به اهدافتان، استفاده کنید. همچنین با تاثیر شگفت انگیز این هنر در حوزه های مختلف دنیای امروز آشنا خواهید شد.

 با استفاده از تکنیک‌های ساده و در عین حال موثر فنگ شویی، می‌توانید خانه خود را به مکانی تبدیل کنید که ذهن، جسم و روح شما را آرام کند و زندگیتان را ارتقا دهد. همراه ما باشید تا انتهای این مقاله از فنگ شویی شایگان .

فهرست

فنگ شویی

فنگ شویی چیست؟

فنگ شویی هنر و دانش جاگذاری و چیدمان درست اشیا با سابقه ای چند هزار ساله است که در محیط ساختمان، خانه یا محل کار تعادل را برقرار می سازد و باعث ترویج سلامتی، شادی و توانگری می شود. اگر شما هم عبارت ” فنگ شویی چیست ” را جستجو کرده باشید، با تعاریف بسیاری مواجه خواهید شد. دلیل آن محبوبیت و کاربرد گسترده فنگ شویی می باشد. 

معنای تحت الفظی فنگ شویی

فنگ شویی به معنای آب و باد است (این عبارت از شعری قدیمی در مورد ارتباط زندگی انسان و محیط زیست گرفته شده است) دو عنصری که در هستی سمبل حرکت و حیات هستند. این دو زاینده و آرامش بخش هستند. 

علم فنگ شویی یا هنر فنگ شویی؟

فنگ شویی یک هنر باستانی است. در مقابل مفهوم علم “دانش” وجود دارد. می توان از واژه دانش برای فنگ شویی استفاده کرد چرا که مبنای آن مشاهده، تجربه و ادراک است. به خاطر همین ما در این مقاله به جای عبارت ” علم فنگ شویی” از عبارت “دانش و هنر فنگ شویی” استفاده می کنیم.

چگونه خانه خود را فنگ شویی کنیم؟

فنگ شویی اساساً تعامل انسان و محیط اوست. این دانش یک روش منحصر به فرد برای هر خانه ارائه می دهد. شما با طراحی محیط اطرافتان در هماهنگی با جریان انرژی طبیعی، می توانید تعادل و آرامش را در محیط ایجاد کنید و موفقیت های خاصی را نیز تجربه کنید. دستورات و قوانینی وجود دارند که به برخی از آنها اشاره می کنیم:

1. پاکسازی و رفع انباشتگی خانه

پاسخ اینکه چطور شروع به فنگ شویی خانه خود کنید، رفع انباشتگی است. به هم ریختگی جریان انرژی خانه شما را مختل کرده و رکود ایجاد می کند. از رفع انباشتگی و سازماندهی فضای خود شروع کنید. حذف وسایل غیر ضروری و ایجاد نظم باعث گردش انرژی مثبت خواهد شد و احساس آرامش و تمرکز ایجاد می کند. 

2. چیدمان وسایل

قرار دادن صحیح مبلمان در فنگ شویی بسیار مهم است. هنگام چیدمان مبلمان، جریان انرژی و جنبه های کاربردی هر اتاق را در نظر بگیرید. تخت، میز و قسمت های نشیمن خود را به گونه ای قرار دهید که راحتی، سهولت حرکت و خطوط دید واضح را افزایش دهد. از لبه های تیز خودداری کنید و مبلمان را به گونه ای بچینید که جریان انرژی مثبت را تشویق کند.

4. استفاده از رنگ ها

رنگ ها تاثیر عمیقی بر خلق و خو و سطح انرژی ما دارند. رنگ هایی را انتخاب کنید که فضای مورد نظر را در هر اتاق تداعی کند. رنگ‌های ملایم و آرام‌بخش برای اتاق خواب ایده‌آل هستند، در حالی که رنگ‌های پر جنب و جوش و انرژی‌بخش در قسمت‌های نشیمن به خوبی کار می‌کنند. علاوه بر این، تا حد امکان از نور طبیعی استفاده کنید، زیرا انرژی مثبت را افزایش می دهد. برای کنترل سطح نور و اطمینان از تعادل نور طبیعی از پرده استفاده کنید.

4. ترکیب عناصر طبیعی

آوردن طبیعت به داخل خانه یکی از جنبه های اساسی فنگ شویی است. گیاهان، مواد طبیعی و عناصری مانند آب نماها، سنگ ها یا وسایل چوبی را برای ایجاد ارتباط با دنیای طبیعی استفاده کنید. این عناصر نه تنها زیبایی منزل شما را تقویت می کنند بلکه حس آرامش و سرزندگی را نیز تقویت می کنند.

5. شخصی سازی کردن

نکته منحصر به فرد فنگ شویی، شخصی سازی کردن آن است. دستورات و قوانینی وجود دارند که عمومیت دارند و همه با به کارگیری آنها می توانند نتیجه مطلوبی کسب کنند. مانند مقالات راهنمای بالا در ایجاد فنگ شویی خانه، اتاق خواب و آشپزخانه.

زمانی که شما بر اساس اولویت ها، هدف ها، شخصیت و نیازهای فردی از فنگ شویی استفاده کنید، بهترین نتیجه را از آن خواهید گرفت. در واقع در این مرحله شما نمی توانید از نسخه دیگران استفاده کنید و این نیاز به توجه بیشتر به خود و دنیای درون دارد. در این مسیر مشاوره با یک متخصص به شما کمک خواهد کرد که فنگ شویی را شخصی سازی کنید.

پیشنهاد می کنم برای اطلاعات بیشتر و شروع یادگیری مقالات زیر را مطالعه نمایید.

راهنمای ایجاد هارمونی و تعادل در خانه

نکات مهم در فنگ شویی اتاق خواب

چگونه آشپزخانه خود را فنگ شویی کنیم

کاربردهای فنگ شویی چیست؟

1. ایجاد تعادل در همه جنبه های زندگی

فنگ شویی هنر و دانش انتخاب محیطی زنده است که در آن تمام عناصر و انرژی ها در تعادل باشند و به شما کمک می کند با تغییراتی که در خود و محیط خانه یا کارتان می دهید زندگیتان را ارتقا دهید. این هنر باستانی می تواند چی (انرژی) را در خانه شما احیا کند و می تواند به شما کمک کند در همه جنبه های زندگی تان تعادل ایجاد کنید.

2. انرژی دوباره بخشیدن به فضا

 فنگ شویی یکی از دانشهای کهن دنیای شرق است که در میان ابزارهای قدرتمند دیگر، به دنبال انرژی دوباره بخشیدن به فضا است. وقتی به درستی انجام شود، دگرگون کننده است و زندگی را تغییر می دهد. فنگ شویی از بسیاری جهات مانند طب شرقی است با این تفاوت که توصیه های انجام شده در آن به جای اینکه درباره افراد باشد ، در مورد فضاها صدق می کند. می توان گفت که فنگ شویی برای خانه همان چیزی است که طب سوزنی برای بدن است.

3. توانمند سازی شخصی با فنگ شویی

همه چیز در زندگی بیرونی شما منعکس کننده خود درونی شماست. محیط اطراف شما از بسیاری جهات تجلی قابل مشاهده شماست. با استفاده از فنگ شویی می توانیم محیط هایی ایجاد کنیم که جریان آزاد انرژی و توانمندی شخصی را تداعی می کند.

این هنر زمانی مهم تر جلوه می کند که شما احساس نومیدی می کنید زیرا ممکن است برخی عناصر محیط تان بی آنکه بدانید، ناخودآگاه شما را اذیت کند و تعادل را برهم زند. شما می توانید از اصول آن برای بهبود وضع خانه و زندگی تان استفاده کنید.

4. برنامه ریزی محیط برای دستیابی به اهداف

 فنگ شویی به شما کمک می کند فضایی را طراحی کنید که به شما احساس حمایت در رسیدن به اهدافتان دهد. مهم است که قبل از به کارگیری فنگ شویی، اهداف و الویت هایی واضح و روشن داشته باشید.

بسته به اهداف خود، می توانید با اجرای اصول و قوانین فنگ شویی، ضمیر ناخودآگاه خود را برنامه ریزی مجدد کنید. برای شروع به دنبال ایجاد محیطی باشید که در آن حس خوبی داشته باشید. مکانی مثبت ایجاد کنید که بتوانید در آن از خود مراقبت کنید.

اگر جریان انرژی در خانه یا محل کار با در نظر نگرفتن قوانین فنگ شویی مسدود شود، این انسداد خلق و خوی افرادی را که در آنجا زندگی می کنند یا کار می کنند، به طور جدی تحت تأثیر قرار دهد.این مسدود شدن انرژی سبب ایجاد گره گاه در جنبه های مختلف زندگی آنها میشود و همچنین آنها را از دستیابی به رویاها، خواسته ها و اهدافشان باز می دارد.

5. ارتقا هر جنبه ای از زندگی

ما ابتدا ساختمان هایمان را شکل می دهیم، سپس آنها ما را شکل می دهند. تاثیر انرژی محیط در پیرامونمان همیشه پتانسیلی است که می توانیم بهینه از آن استفاده کنیم. فرقی نمی کند، توانگری و ثروت، جذب عشق یا ذهنی آرام، هر هدف و انگیزه ای داشته باشید، می توانید محیطی حمایتگر و پذیرا ایجاد کنید که در دستیابی به آنها کمکتان کند.

در مقالات زیر نیز به کاربردهای فنگ شویی اشاره شده است

توصیه های فنگ شویی برای جذب ثروت و فراوانی

فنگ شویی ازدواج، بهبود روابط و جذب عشق

روش های سبک زندگی به شیوه فنگ شویی

اصول اساسی فنگ شویی چیست؟

در اینجا به پنج اصل اساسی فنگ شویی اشاره می کنیم. این مفاهیم کاربردهای زیادی در فنگ شویی دارند.

1. موقعیت فرماندهی

در فنگ شویی، شما با قرار دادن مبلمان ، تخت یا میز خود به موقعیت فرماندهی دید واضحی از ورودی اتاق دارید. با انجام این کار، احساس امنیت و کنترل بیشتری خواهید داشت. هر کسی را که وارد اتاق می‌شود، می‌بینید و کمتر احتمال دارد که غافلگیر شوید.

2. پنج عنصر

این پنج عنصر عبارتند از: آتش، زمین، فلز، آب و چوب. پنج عنصر را می توان به سه طریق نشان داد: توسط خود عنصر، شکل عنصر و رنگ آن.

3. یین و یانگ

یین و یانگ انرژی هایی متضاد هستند که به یکدیگر وابسته هستند و همیشه باید در تعادل باشند. اصل دوگانگی ریشه در نظریه یین یانگ دارد و این ایده را بیان می کند که هیچ چیز مطلق نیست.

4. انرژی چی

یکی از عناصر کلیدی فلسفه فنگ شویی انرژی چی است. اصطلاح چی معانی زیادی دارد، از جمله انرژی حیات و انرژی زندگی. اگر از دریچه فلسفی تر به آن نگاه کنیم، چی به تعادل بین یین و یانگ اشاره دارد.

5. نقشه باگوآ

معنای تحت اللفظی باگوا هشت نماد یا هشت ناحیه است. نقشه باگوآ که نقشه انرژی نیز شناخته می شود تشکیل شده از هشت منطقه. هر یک از این منطقه ها با یک جهت جغرافیایی، یک عنصر و یک کیفیت انرژی مرتبط است. مرکز این هشت ضلعی نیز علامت یین و یانگ قرار دارد.

فنگ شویی

تجربه یک دارایی ارزشمند در فنگ شویی

تجربه، یک دارایی ارزشمند در فنگ شویی است. این به این دلیل است که بسیاری از تخمین‌های فنگ شویی کاملاً بصری هستند و چشم انسان را ملزم می‌کند تا ارزیابی‌های مهمی از اشکال و خطوط انجام دهد.

در فنگ شویی محیط فیزیکی با توجه به شکل ظاهری آن از دیدگاه بصری مورد قضاوت قرار می گیرد. سطوح، امواج، شکل، بو و تقریبا هر چیزی که حواس را برمی انگیزد، وارد تحلیل محیط می شود. اینجاست که ارزش یک مشاوره فنگ شویی در این زمینه مشخص می شود. تجربه یک متخصص راهگشا است و می تواند محیط را به درستی برنامه ریزی کند.

می توانید با مطالعه صفحه مشاوره فنگ شویی و مشخص کردن آنچه می خواهید، یک جلسه مشاوره رزرو کنید

فنگ شویی چیست

هر مکانی یک موجود زنده است

در فنگ شویی، همه چیز دارای انرژی زنده حیات یا ” انرژی چی” هست و هر خانه و بنا همانند یک موجود زنده ویژگی های خاص خود را دارد. انرژی چی هم درون بدن و هم در محیط پیرامونمان وجود دارد. در فنگ شویی تمرکز بر انرژی چی فضای پیرامونمان است که بیشترین زمان را در آنها سپری می کنیم. تحقیقات مدرن در فیزیک کوانتومی هم به این واقعیت اشاره دارد که در طبیعت، همه چیز زنده است.

درمان با فنگ شویی

دانش فنگ شویی نوعی درمان محیطی است. بسیاری از مردم با به کارگیری این دانش از تأثیر آن بر زندگی خود شگفت زده می شوند، روند درمان لایه های زیادی دارد، اما ممکن است این دانش، عصای جادویی مشکلات زندگی شما نباشد. من آن را به عنوان یک در بازکن توصیف می کنم.

به عبارت دیگر، این دانش می‌تواند به شما دیدگاه جدیدی از زندگی‌تان بدهد یا به شما کمک کند مشکل را از دریچه‌ای جدید ببینید. برای دستیابی به نتایج بهتر، نزد یک استاد ماهر آموزش ببینید و یا از مشاوره فنگ شویی استفاده کنید. برای نتیجه گرفتن از هر دانشی باید مسئولیت پذیر بود و برای تغییر رفتار، عادات یا انتخاب های خود تلاش کرد.

داستانی از جو ویتالی

بخشی از کتاب “محدودیت صفر” از جو ویتالی بیانگر همین مطلب می باشد:

دکتر هولن از من خواست تا سالنی را که برای مهمانی شام در نظر گرفته بودم به او نشان دهم. محل برگزاری، سالن رقص بسیار بزرگی در بالاترین طبقه ی یک هتل در مرکز شهر بود. مدیر هتل فرد متشخصی بود و اجازه داد تا ما سالن را ببینیم. دکتر هولن از او پرسید : آیا امکان ما را برای چند دقیقه تنها بگذارد؟ او نیز پذیرفت و اتاق را ترک کرد.

سپس از من پرسید: متوجه چه چیزی شدی؟

من نگاهی به دور و برم انداختم و گفتم : این فرش باید شسته شود.

پرسید: چه الهامی دریافت می کنی؟ یادت باشد هیچ درست و غلطی وجود ندارد. ممکن است آنچه تو دریافت می کنی چیزی نباشد که من دریافت کرده ام.

سعی کردم در آرامش باشم و روی لحظه متمرکز شوم. ناگهان شلوغی ، خستگی و تاریکی خاصی را احساس کردم. نمی دانستم این حس دقیقا چه بود یا چه معنایی داشت. در هر حال آن را به دکتر هولن گفتم.

او گفت : این اتاق خسته است. مردم به اینجا می آیند و می روند، بدون اینکه به خود اتاق علاقه ای داشته باشند. این اتاق نیاز به قدردانی دارد.

با خودم فکر کردم : این دیگر واقعا عجیب است. یعنی یک اتاق مانند انسان است؟ احساس دارد؟

جیم پث فایندر در کتاب “پاکسازی” می گوید که مکان ها اغلب دارای انرژی های محبوس هستند. چیز عجیبی نیست که فکر کنیم اتاق ها و بناها هم احساس دارند. اگر علم فیزیک حقیقت داشته باشد به این معنی که چیزی جز انرژی وجود ندارد، ماده نیز از انرژی تشکیل شده ، پس صحبت کردن با اتاق ها و بناها هم می تواند صرفا راهی برای تغییر آرایش این انرژی ها به شکلی تازه و ناب باشد

فنگ شویی چیست

فنگ شویی در دنیای امروز

هنر فنگ شویی، مدت هاست که از آسیا مهاجرت کرده است و حضور تجاری، فرهنگی و اجتماعی بین المللی آن در حال افزایش است. آمازون دارای 7000 کتاب فنگ شویی است.  جستجوی آن در گوگل بیش از صد میلیون سایت را در نیم ثانیه برمی گرداند.

این هنر نشان دهنده نوعی زیبایی شناسی ساده گرا و مینیمالیستی است. رواج «مینیمالیسم» در غرب تأثیر زیادی بر نحوه تعامل مردم با فضاهای خود گذاشته است. امروزه مردم بیش از پیش آگاه شده اند، که محیط نقش مهمی در تنظیم خلق و خو و ایجاد یک تجربه آرامش بخش ایفا می کند.

فنگ شویی برای خانه های آپارتمانی

فضاهای زندگی پر ازدحام به عنوان یک عامل استرس زا عمل می کند. فضاهای کوچک‌، شلوغ و اغلب با طراحی ضعیف آپارتمان‌های شهری، می‌توانند احساس سلامت و شادی را برای ساکنان سخت کنند. اینجا جایی است که این هنر باستانی  می تواند به شما کمک کند.

بسیاری از کسانی که آن را انجام داده اند، بر این باورند که انجام چند قدم ساده برای ایجاد محیط مناسب، می‌تواند تقریباً هر جنبه از زندگی شما را بهبود بخشد.

فنگ شویی چیست؟
فنگ شویی محل کار باعث حمایت و خوشحالی کارکنان و انجام به موقع پروژه ها و کاهش استرس می شود

فنگ شویی محل کار

 فنگ شویی برای محل کار مهم است زیرا جریان انرژی را بهبود می بخشد که باعث افزایش بهره وری و کاهش سطح استرس می شود و به شما این امکان را می دهد که احساس تمرکز و خلاقیت داشته باشید و حتی کیفیت کار خود را بهبود بخشید.

با چند تغییر ساده و آسان، می توانید فضای کاری خود را متعادل تر کنید و اجازه دهید انرژی آزادانه در فضا جریان یابد. در واقع، بسیاری از کارآفرینان می توانند از این “سلاح مخفی”  استفاده کنند تا به آنها کمک کند کسب و کار خود را ارتقا دهند و سود بیشتری به دست آورند.

فنگ شویی چیست؟
ساختمان HSBC

فنگ شویی و آسمان خراش ها

برخی از برجسته ترین نمونه های کاربرد فنگ شویی در معماری مدرن چینی را می توان در هنگ کنگ یافت، طراحی ساختمان های نمادین مانند ساختمان HSBC و برج بانک چین.

این ساختمان برجسته که توسط شرکت معماری بریتانیایی نورمن فاستر طراحی شده است، پس از مشاوره گسترده با استادان این دانش باستانی ساخته شده است و در آن فنگ شویی عالی در نظر گرفته می شود. به جای طبقه همکف، ساختمان دارای یک گذرگاه بلند و توخالی است که باد و چی (انرژی) مثبت را به داخل دعوت می کند. پله‌های برقی در  راهرو در زاویه‌ای نسبت به ورودی قرار گرفته‌اند و از سرازیر شدن انرژی منفی به سمت بالا به داخل ساختمان جلوگیری می‌کنند. علاوه بر این، یک جفت شیر ​​برنزی بزرگ از ورودی محافظت می کند که نماد ثروت می باشند.

فنگ شویی و طراحی داخلی

در سراسردنیا، استفاده از اصول فنگ شویی در طراحی داخلی به طور فزاینده ای محبوب شده است زیرا اعتقاد بر این است که انجام این کار می تواند اثرات مثبتی برای افراد در این فضا ایجاد کند.

به طور کلی، ادغام تئوری‌های این دانش با طراحی داخلی معاصر می‌تواند محیط‌هایی خلق کند، که نه تنها از نظر زیبایی‌شناختی دلپذیر هستند، بلکه به سبک زندگی و تجربه احساسی کاربر از فضا نیز توجه دارد.

استادان مدرن و معماران از روش‌ها و نظریه‌های برگرفته ‌شده از شیوه‌های سنتی این هنر برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کنند

نتیجه گیری

فنگ شویی یک هنر باستانی است که با چیدمان هماهنگ و متعادل در محیط پیرامونمان، صلح و آرامش را به ارمغان می آورد. این هنر به دنبال بهبود و افزایش انرژی در محیط شماست تا انرژی نهفته مثبت زندگیتان را شکوفا کند. در واقع محیط پیرامونتان انعکاسی از درون شماست. خانه خود را تغییر دهید تا زندگیتان تغییر کند. 

این پست دارای 4 دیدگاه است

 1. معصوم

  مطالب بی نظیر بود

 2. سبلان

  کاملترین و بهترین مطلب به زبان فارسی در زمینه فنگ‌شویی.

  1. فنگ شویی شایگان

   خوشحالم که مطلب براتون مفید بوده

 3. مریم

  قبل اینکه سایت شما رو پیدا کنم، مقالات فنگ شویی نی نی سایت رو خونده بودم. الان متوجه شدم خیلی چیزای اشتباه یا ناقص تو تاپیکاش نوشته بودن. خوشحالم سایت شما رو پیدا کردم مرسی از مقالات خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید