شما در حال مشاهده هستید انرژی چی چیست؟ چگونه نیروی چی را فعال کنیم؟

انرژی چی چیست؟ چگونه نیروی چی را فعال کنیم؟

در فرهنگ چینی، چی (یا کی) انرژی حیات است. نیروی چی، پیوند بین بدن، ذهن و روح ما است، پیوندی بین درک ما از دنیای درونی و بیرونی. در اینجا مقاله ای در مورد این نیروی متحرک قدرتمند و تاثیر آن بر سلامت و آرامش درونی آورده شده است.

نیروی چی در بسیاری از فرهنگ‌های دیگر در طول تاریخ توصیف شده است، از جمله «پرانا» در هند، «کی» در ژاپن ، یا «انرژی حیات» در غرب. همراه باشید با این مقاله از فنگ شویی شایگان

انرژی چی

انرژی چی چیست؟

تعریف ساده نیروی چی،  نیروی حیات یا انرژی حیات است. چی، یک ماده نیست، بلکه انرژی است،انند جریان الکتریکی که یک لامپ را روشن می کند.

چی (氣) در لغت به معنای «انرژی» یا «جوهر» است و نشان‌دهنده قدرت دگرگونی است. آن را مانند دانه‌ای در نظر بگیرید که می‌تواند سال‌ها خفته باشد اما هنوز هم نیروی حیاتی در درون خود دارد، فقط منتظر است که توسط خاک، آب و نور خورشید بیدار شود.

کلید درک انرژی چی ، این باور ساده است که این انرژی در همه چیز جریان دارد و جهان را به حرکت در می آورد.

چی بهتر است در رابطه با یین و یانگ درک شود. اصول تئوری یین و یانگ مبتنی بر تعادل دینامیکی از طریق حرکت انرژی چی است. چی نامرئی است، فقط از طریق تأثیری که بر موجودات زنده و اشکال مادی دارد دیده می شود.

آهنرباها مثال خوبی از نیروی چی، مطابق با یین و یانگ هستند: آهنربا دارای دو قطب مخالف است که اگر روبروی هم قرار گیرند توسط نیروی نامرئی یکدیگر را هل می دهند و می رانند، اما وقتی با هم می چرخند برق تولید می کنند.

انرژی چی

تاریخچه چی

نماد نیروی چی بر روی استخوان‌های کهن به تصویر کشیده شده است، خطی چینی که قدمت آن به هزاره دوم قبل از میلاد برمی‌گردد و نشان می‌دهد که چی قبلاً مفهومی آشنا در آن زمان بود.

اگرچه مفهوم چی از چین سرچشمه می گیرد، اما در سراسر آسیا به رسمیت شناخته شده است و به مشاهدات معنوی مانند بودیسم، تائوئیسم و هندوئیسم و سایر شیوه های روشنگری مرتبط است.

مفهوم چی ، از اصول اساسی مشترک در فنگ شویی، طب سنتی، یوگا، مدیتیشن و ورزشهای رزمی همچون تای چی و چی کونگ (کی کونگ) می باشد.

تقریباً غیرممکن است که مشخص کنیم “چه زمانی” مفهوم چی به طور کامل در یک سیستم اعتقادی ادغام شده است، زیرا هیچ سابقه ای مبنی بر عدم وجود آن، نیست.

پیشنهاد می کنیم مقاله مرتبط ” فنگ شویی ” را مطالعه کنید.

چرا انرژی چی مهم است؟

به زبان ساده: بدون جریان چی، زندگی وجود نخواهد داشت. در اینجا چیزی است که این اصل را بسیار مهم می کند:

برای سلامتی ما: تصور می شود که چی باید آزادانه جریان یابد تا سلامت و تندرستی رخ دهد. کتاب کلاسیک طب داخلی امپراطور زرد (237 سال قبل از میلاد) بیان می‌کند: “هرجا جریان آزاد وجود دارد، درد وجود ندارد. جایی که درد وجود دارد، جریان آزاد وجود ندارد.” ترویج جریان آزاد چی و خون یک اصل راهنما در طب چینی است.

برای محیط اطراف ما: هنر و علم فنگ شویی به دنبال دستیابی به جریان آزاد چی در محیط است. محیط شما بسته به چی آن، می تواند نیروی زندگی شما را تغذیه یا تخلیه کند.

برای طبیعت: چی در طبیعت است و می توان چی را با استفاده از تمرینات مدیتیشن ذهن و بدن مانند چی کونگ مهار کرد. متعادل بودن با طبیعت از طریق خواب شبانه و بیدار شدن در صبح، زندگی مطابق با فصول و خوردن آنچه در محلی در دسترس است، همه راه هایی برای مهار چی هستند.

زندگی بر اساس این اصول به عنوان تائو (دائو) یا راه زندگی شناخته می شود. این همان معنای زندگی در تعادل یین و یانگ است.

چه زمانی انرژی چی شما از تعادل خارج شده است؟

طبق طب چینی، ما با مقدار معینی از جوهر به دنیا می‌آییم که انرژی جینگ (چی پیش از تولد) نامیده می‌شود و این باید برای ما تا آخر عمر باقی بماند. فعالیت هایی مانند کار بیش از حد، استرس، و “سوء استفاده” از بدن این جوهر را می سوزاند و طول عمر را کوتاه می کند.

وقتی استرس می گیریم، سیستم عصبی ما به حالت جنگ یا گریز می رود و به غدد فوق کلیوی ضربه می زند. اگر بدن به سرعت به حالت استراحت و هضم برنگردد، جریان چی مختل می شود. این می تواند منجر به رکود چی شود، که باعث می شود کل بدن احساس تورم و سفت شدن داشته باشد. در اینجا چند نشانه وجود دارد که نشان می دهد چی شما تعادل ندارد:

 • شما تا دیروقت بیدار می مانید و در طول شب خوب نمی خوابید.
 • شما بیش از حد کار می کنید و زمان کافی برای بهبودی بدن خود نمی گذارید.
 • شما به غذاهای فاقد مواد مغذی و الکل افراط می کنید.
 • تحریک پذیری عاطفی و عصبانیت دارید.
 • احساس فرسودگی می کنید.
 • انرژی کم و خستگی دارید.
 • به راحتی وزن اضافه می کنید.
 • سیکل های قاعدگی نامنظم دارید.
 • بدن درد دارید.

چگونه انرژی چی را فعال کنیم

حال این سوال مطرح می شود که چگونه انرژی چی را فعال کنیم؟ و برای تعادل و بالا بردن انرژی حیاتی چه کنیم

فصل اول کتاب کلاسیک طب داخلی امپراطور زرد، پرده از این راز برمی دارد که چگونه در دوران کهن که مردم بیش از 100 سال عمر می کردند: آنها تنفس، کشش و ماساژ را تمرین کردند، که جریان چی را تقویت کرد. آنها وعده های غذایی متعادل را در زمان های منظم می خوردند و سعی می کردند ذهن و بدن خود را تحت فشار قرار ندهند.

انرژی چی

طب کل نگر چینی دارای شاخه هایی است که به پرورش سلامت، حفظ زندگی و ترویج جریان آزاد انرژی چی کمک می کند. اینها حوزه هایی هستند که باید توجه شما را روی آنها متمرکز کنید

7 روش فعال کردن انرژی چی

 1. فنگ شویی: ایجاد فضایی از خانه یا محل کار که از جریان انرژی پشتیبانی می کند، خلاقیت را افزایش می دهد. بدون فضای فیزیکی و انرژی مناسب، چی از تعادل خارج می شود و می تواند باعث استرس و رکود بیشتر شود.
 2. مدیتیشن: مدیتیشن و تمرینات تنفس آگاهانه، ارتباط ذهن و بدن را تقویت می کند. آنها به ما اجازه می دهند هوای بیشتری (چی) را استنشاق کنیم تا در بدن ما جذب شود و نیروی حیات را به تمام سلول ها و اندام ها بیاوریم.
 3. طب سوزنی: طب سوزنی یکی از روش های قدیمی است که می تواند جریان آسان چی را تحریک کند.
 4. داروهای گیاهی: داروهای گیاهی روشی جامع برای حفظ تعادل ذهن و بدن ارائه می دهند.
 5. ماساژ: مانند حرکت، ماساژ ، مریدین ها را باز می کند و به چی و خون اجازه می دهد آزادانه جریان پیدا کند.
 6. غذا: غذاهای فصل، مغذی‌ترین چی‌ها را دارند، بنابراین در صورت امکان آن‌ها را انتخاب کنید.
 7. ورزش: تای چی و چی کونگ ما را به انرژی چی متصل می کنند تا سالم و قوی باشیم.

افرادی که با اصول یین یانگ و چی زندگی می کنند، آرامش درونی و حضور متمرکز دارند. در طب چینی به این حال روحی خوب، قلب چی می گوییم. این افراد نشاط و نیروی حیاتی در درون خود دارند که از چشمانشان نمایان می شود.

آنها خونسرد، آرام هستند و می توانند توجه کامل خود را به کار در دست انجام دهند. به نظر می رسد انرژی مثبت از آنها ساطع می شود. آن‌ها میدان‌های انرژی قوی دارند و می‌توانند به سرعت از موقعیت‌ها و افراد استرس‌زا بازگردند.

پیشنهاد می کنیم مقاله مرتبط “یین یانگ” را نیز مطالعه کنید.

انرژی چی

انرژی چی در فنگ شویی

به بیان ساده، چی یک نیروی پرانرژی است، یک نیروی حیاتی که به همه موجودات زنده، نیرو می دهد. فنگ شویی، به معنای باد و آب، یک هنر متافیزیکی است که با نیروهای غیبی که پیشینیان «نفس حیات کیهانی» یا چی نامیده اند، کار می کند.

داشتن نیروی چی قوی، موجب می شود شما سرحال و سرزنده باشید و بتوانید به راحتی و آزادانه حرکت کنید و در برابر نیروها و موقعیت های منفی که می تواند سلامت و رفاه شما را تهدید کند، مقاومت کنید.

شما با انرژی چی، یک منبع محافظتی از استقامت، اعتماد به نفس و توانایی خواهید داشت. برای تقویت نیروی چی خود، باید کیفیت و میزان انرژی مثبت را در محیط خود بهبود بخشیم. این همان فنگ شویی است.

پرورش نیروی چی یا انرژی حیات، در محیط شما بسیار مهم است. شما نمی توانید شروع به فعال کردن و آشکار کردن تغییرات در زندگی خود کنید تا زمانی که، چی را که از قبل در خانه شما وجود دارد، بهبود بخشید.

پیشنهاد می کنیم مقاله مرتبط “فنگ شویی خانه” را نیز مطالعه نمایید.

پرورش و تقویت چی

بهبود کیفیت چی در خانه و بدن شما نیازمند تعهد به تغییر و یک تمرین آگاهانه است. برای افزایش جریان و کیفیت چی در زندگی خود باید حرکت کنید، نفس بکشید، مدیتیشن کنید و فضای خود را تغییر دهید.

 قبل از اینکه بتوانید ایده را پرورش دهید یا پیشرفت‌های جدید داشته باشید، باید به چی خود فرصتی بدهید تا با از بین بردن موانع و سدها، قوی‌تر شود.  برای تغییر در زندگی‌تان، باید کار و سرمایه‌گذاری روی خود و انرژی چی‌تان را جدی بگیرید.

چی انرژی و نیروی حیاتی است که پیوسته در حال حرکت و تغییر است و باعث می شود که در یک مکان خاص احساس خوب یا بدی نسبت به محیط اطرافمان احساس کنیم.

هدف فنگ شویی این است که چی را به آرامی در سراسر محیط خود جریان دهید . چی هنگام گیر کردن یا مسدود شدن ، بر محیط اطرف شما تاثیر منفی می گذارد.

شش عامل موثر انرژی چی در هر شخص

 1. وضعیت روحی و احساسی
 2. نوع پوشش و لباس
 3. انرژی سایر افرادی که با او کار یا زندگی می کنند
 4. نوع کار و عملی که در محیط زندگی او انجام می شود
 5. ساختار بنا در محیط کار و زندگی افراد
 6. آب و هوا و گستره جمعیتی محل زندگی

فنگ شویی خوب یعنی زندگی طبیعی. این شش عامل مهم در کیفیت انرژی چی ، مشخص می کند که فنگ شویی صرفا داشتن خانه مدرن با دکوراسیون لوکس نیست. در سبک زندگی امروزی از زندگی طبیعی بسیار فاصله گرفتیم. زندگی طبیعی خود بستری مهیا می کند برای هماهنگ شدن و ایجاد آرامش بیشتر.

نتیجه گیری

هنگامی که نیروی چی شما متعادل است، ذهن، بدن و روح شما در یک راستا قرار دارند. شما ارتباط عمیقی با خود، دیگران و به طور کلی با جهان دارید. متعادل کردن چی یک مقصد نیست. این یک اصل راهنما برای داشتن یک زندگی طولانی و سالم است.

این پست دارای 3 دیدگاه است

 1. علی پیرزاده

  به خدا که پیدا کردم،دلیل حال های بدمو پیدا کردم،راه خوب کردنش این همه مدت پیش شما بود،توی سایت شما بود،من اول از خداوند متعال سپاسگذارم،و بعد از شما که به واسطه سایت و مقاله خوبتون تونستم یه پله تو مسیرم پیش برم…

  1. فنگ شویی شایگان

   سلام و درود، خوشحالم که باعث حال خوب شما شدیم

   1. علی پیرزاده

    ❤️❤️❤️❤️

دیدگاهتان را بنویسید