شما در حال مشاهده هستید آموزش جهت یابی خانه

آموزش جهت یابی خانه

جهتی که یک خانه با آن روبرو می شود مهم است چه به دنبال خانه جدیدی باشید، چه در حال ارزیابی یک خانه از دیدگاه فنگ شویی یا فقط در مورد مکان سکونت فعلی خود کنجکاو باشید. همراه ما باشید با این مقاله از فنگ شویی شایگان

بهترین روش ها برای بررسی جهت های خانه

جهت‌گیری خانه به موقعیت یک بنا اشاره دارد و معمولاً با جهت اصلی که نمای جلویی آن رو به رو است توصیف می‌شود برای مثال، خانه‌ای که ورودی اصلی آن رو به شمال است، به عنوان یک خانه رو به شمال توصیف می‌شود. در آپارتمان ها جهت نورگیری مهم است و بر اساس آن جهت خانه را مشخص می کنند که نورگیر از کدام سمت است.

جهت یابی خانه با قطب نما

جهت یابی با استفاده از قطب نما:

یک روش سنتی و قابل اعتماد استفاده از قطب نما است. قبل از هر چیز، مطمئن شوید که از وسایلی که می توانند بر قطب نما تأثیر بگذارند، فاصله دارید. سازه های فلزی بزرگ یا خطوط ولتاژ بالا می توانند قطب نما را تحت تأثیر قرار داده و از جهت قطب منحرف کنند. بیرون درب ورودی خانه خود بایستید، قطب نما را صاف روی دستتان نگه دارید و به جهتی که سوزن قطب نما اشاره می کند توجه کنید. شمال جایی است که نوک قرمز به آن اشاره دارد. اکنون می توانید به کمک قطب نما جهت خانه خود را پیدا کنید.

جهت یابی با نقشه گوگل و ابزارهای آنلاین:

در عصر دیجیتال، فناوری کارها را ساده می کند. نقشه گوگل می تواند یک ایده کلی از جهت خانه شما ارائه دهد. از نمای ماهواره ای استفاده کنید و نقشه را با ملک خود تراز کنید . برای تعیین جهت رو به رو، جهت قطب نما را یادداشت کنید. علاوه بر این، ابزارها و برنامه های آنلاین مختلف مانند ویز، اپل مپ،  بلد، نشان و … نیز می توانند به تعیین دقیق جهت خانه شما کمک کنند. مطمئن شوید که نقشه گوگل یا برنامه های دیگر کالیبره باشند.

جهت یابی با اپلیکیشن های قطب نما

اپلیکیشن های قطب نما خصوصا در اندروید دقیق نیستند. از آنها استفاده نکنید چرا که شما را به اشتباه می اندازند. خصوصا اگر موقعیت مکانی شما در گوشی کالیبره نشده باشد این اختلاف زیاد خواهد بود.

چرا جهت خانه مهم است:

درک جهت خانه شما به چند دلیل اهمیت دارد:

  1. نور طبیعی و بهره وری انرژی: جهت گیری مناسب می تواند مصرف نور طبیعی را بهینه کند و مصرف انرژی برای روشنایی و گرمایش را کاهش دهد. برای مثال، خانه هایی که رو به جنوب هستند، نور کافی خورشید را در طول روز دریافت می کنند.
  2. ملاحظات فنگ شویی: در فنگ شویی، جهت گیری خانه بر جریان انرژی مثبت (چی) تأثیر می گذارد. هر جهت رو به رو با کیفیت های انرژی متفاوتی مطابقت دارد که بر جنبه های زندگی مانند سلامتی، ثروت و روابط تأثیر می گذارد.

 3. بازسازی و طراحی خانه: دانستن جهت خانه به برنامه ریزی بازسازی یا محوطه سازی کمک می کند. به عنوان مثال، قرار دادن پنجره ها به صورت استراتژیک بر اساس جهت می تواند تهویه را افزایش دهد.

پیشنهاد می کنیم مقاله مرتبط فنگ شویی خانه را نیز مطالعه نمایید.

بهترین جهت برای خانه شما

هر یک از جهات شمال، جنوب، شرق یا غرب مزایا و معایب خاص خود را دارد که در زیر هر یک را توضیح می دهیم.

خانه رو به جنوب

خانه جنوبی یا رو به جنوب

اگر خانه شما رو به جنوب باشد ، در طول روز در بهار، پاییز و زمستان و در تابستان در ساعات میانی که هوا گرمتر است، نور دریافت می کنیم. در سردترین مناطق، خانه جنوبی انتخاب خوبی است. در تمام طول سال نور به طور مستقیم بر روی نمای اصلی خواهد افتاد . این باعث صرفه جویی در گرمایش می شود و خانه شما نورانی می شود که حس دلبازی فضا را به شما القا می کند.

از طرفی در صورت گرم بودن منطقه با افزایش هزینه تهویه مطبوع مواجه خواهید شد و بسته به شرایط ممکن است مجبور به نصب سایبان برای در امان ماندن از تابش مستقیم آفتاب شوید.

خانه رو به جنوب

یکی از مهم ترین عوامل بهره وری انرژی در هر خانه، جهت گیری آن است. باور کنید یا نه، جهت گیری یک خانه می تواند تأثیر چشمگیری بر گرمایش و سرمایش داشته باشد. مطالعه ای نشان داد که خانه های رو به جنوب بین 10٪ تا 20٪ در هزینه های گرمایش صرفه جویی می کنند. نور خورشید مناسب، یک محیط طبیعی مطلوب ایجاد می کند و به راحتی کلی خانه شما کمک می کند.

به همین دلیل، مهم است که خانه خود را به گونه ای تنظیم کنید که بیشترین سود را از نور مستقیم خورشید را دریافت کند. به عنوان مثال، در تابستان و زمانی که خورشید بالا و گرم است، می توانید از سایبان و درختان برای سایه زدن خانه خود استفاده کنید. در زمستان و زمانی که پرتوها با زاویه کمتری می‌تابند، با ورود اشعه‌های خورشید به زیر قسمت‌های سایبان از گرمای آن‌ بهره‌مند شوید.

خانه شمالی یا خانه رو به شمال

اگر خانه شما رو به شمال است ، در اوایل صبح و اواخر بعد از ظهر نور دریافت می کنیم، بنابراین به طور کلی نور زیادی نخواهیم داشت. خانه شمالی بدون دریافت نور مستقیم خورشید، در طول روز از نورپردازی همگن برخوردار خواهد بود. برای مکان های گرم انتخاب خوبی است.

 اگر خانه شما در منطقه سردسیری قرار دارد، جهت گیری شمالی هزینه های گرمایشی را بیشتر می کند. اتاق های رو به شمال نور نسبتاً یکنواخت و طبیعی دارند و تقریباً هیچ گرمای ناخواسته تابستانی را نمی پذیرند

خانه رو به غرب

اگر خانه شما رو به غرب است ، جایی که خورشید غروب می کند، ما از ظهر تا غروب نور دریافت می کنیم که به شما امکان می دهد بعد از ظهر از نور لذت ببرید. برای مکان های سرد انتخاب خوبی است زیرا زمستان را دلپذیرتر می کند.

اتاق‌های رو به غرب، نور اولیه عصر را جمع‌آوری می‌کنند. از آنجایی که خورشید در آسمان بسیار پایین است، پنجره های رو به غرب نور مستقیم خورشید را از طریق آنها می تاباند. این باعث می‌شود که آنها برای اتاق‌های تلویزیون انتخاب بدی باشند، زیرا نور قوی باعث می‌شود صفحه‌نمایش‌ها به سختی دیده شوند.

خانه رو به شرق

اگر خانه شما رو به شرق است ، جایی که خورشید طلوع می کند، ما در صبح نور خواهیم داشت که به آن اجازه می دهد گرما را در طول روز جمع کند. بهترین انتخاب برای مکان های گرم است. اتاق های رو به شرق بیشترین آفتاب صبحگاهی را دریافت می کنند.  اتاق خواب هایی با پنجره های رو به شرق برای افراد سحرخیز عالی است، اما برای افرادی که دوست دارند در آن بخوابند بسیار وحشتناک است.

نتیجه گیری :

تعیین جهت رو به روی خانه گامی ارزشمند به سوی تصمیم گیری آگاهانه در مورد فضای زندگی شما است. خواه بهینه سازی نور طبیعی، پیروی از اصول فنگ شویی ، یا برنامه ریزی برای بهبود خانه، درک جهت خانه شما را قادر می سازد تا یک محیط زندگی هماهنگ و راحت ایجاد کنید. برای اطمینان از دقت، روش های مختلف را آزمایش کنید و از این دانش برای استفاده حداکثری از جهت گیری خانه خود استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید