شما در حال مشاهده هستید گیاه پول

گیاه پول

گیاه پول چینی با نام علمی پیله آ پپرومیاد (Pilea Peperomioides) به یکی از محبوب ترین گیاهان در سراسر جهان تبدیل شده است. این گیاه از خانواده گزنه است (نگران نباشید شما را نیش نمی زند!) و مراقبت از آن بسیار آسان است. این گیاه کوچک قابل توجه زیبایی واقعی است. با برگ‌های گرد سبز تیره‌اش، شکلی عالی دارد و می تواند به فضای داخلی شما جذابیت بدهد.

گیاهان پول کدامند؟

بیش از چند گونه مختلف در سراسر جهان وجود دارند که با نام گیاه پول، گل پول یا درخت پول شناخته می شوند. چند نمونه از آنها عبارتند از گل یشم، درخت ثروت، پتوس طلایی، پاچیرا، بامبو خوش شانس و گل پول چینی. اعتقاد بر این است که این گیاهان همراه خود ثروت می آورند. تعدادی از آنها به دلیل شکل برگ سکه ای به عنوان “گیاه پول و ثروت” مشهور شده اند، مانند گل پول چینی که در این مقاله از فنگ شویی شایگان به آن می پردازیم.

پیشنهاد می کنیم مقاله مرتبط “12 نوع گیاه ثروت ساز” را مطالعه نمایید.

گیاه پول

گیاه پول چینی

پیله آ پپرومیاد در طول سال ها تعداد زیادی نام های دیگر را به خود اختصاص داده است. این نشان می دهد که این گیاه شگفت انگیز، چقدر محبوب و شناخته شده است! پیله آ همچنین با نام های گیاه دوستی، گیاه پنکیک، گیاه پول چینی، گیاه سکه، گیاه مبلغ یا گیاه بشقاب پرنده شناخته می شود. پیله آ به لطف شاخ و برگ سکه ای شکل و سهولت مراقبت از آن، یک گیاه آپارتمانی محبوب است.

اغلب از ما در مورد معنای نام مستعار “گیاه پول چینی” سوال شده است. خوب، این گیاه خاص از جنوب غربی چین می آید. در ابتدا اعتقاد بر این بود که برای صاحبش شانس، پول و ثروت به ارمغان می آورد. ایده پول از اینجا می آید که برگ های بزرگ و گرد که روی هم چیده می شوند، شبیه سکه هستند. بنابراین این افسونگر کوچک همچنان که شگفت انگیز به نظر می رسد، برای شما خوش شانسی نیز به ارمغان می آورد!

تاریخچه رازگونه و خاستگاه گل پول چینی

پیله آ پپرومیاد توسط گیاه شناس اسکاتلندی جورج فارست در سال 1906 از زیستگاه بومی خود در کوهستان جنوب غربی چین جمع آوری شد. در استان یوننان چین، این گیاه پول ساز از دیرباز به عنوان یک گیاه زینتی کشت می شد. جورج فارست چهار سال بعد به محدوده تانگشان بازگشت و نمونه های بیشتری را به اروپا آورد.

در سال 1945 آگنار اسپرگرن، مبلغ نروژی، طی سفری به یوننان چین، یک نمونه زنده از گیاه پول (احتمالاً از یک بازار محلی) به دست آورد، آن را در جعبه ای بسته بندی کرد و به همراه خانواده اش به کلکته آورد و حدود یک سال در آنجا ماندند. خانواده اسپگرن در مارس 1946 به نروژ بازگشتند و گیاه به طرز شگفت انگیزی هنوز زنده بود.

او متعاقباً به سراسر نروژ سفر کرد و قلمه های گیاه را به بسیاری از دوستانش داد. با گذشت زمان، این گیاه در اطراف نروژ و سپس سوئد، انگلستان و فراتر از آن گسترش یافت. تمام این داستان، تا همین اواخر، برای گیاه شناسان ناشناخته بود.

این گیاهان به آرامی در سراسر اروپای غربی گسترش یافتند، اما برای سالیان متمادی، منشا آنها یک راز بود. در سال 1978، یک گیاه شناس انگلیسی گل های این گیاه آپارتمانی را در بریتانیا تجزیه و تحلیل کرد و تشخیص داد که این گیاه در واقع یک گونه از جنس پیله آ است.

اما اینکه چگونه این گیاهان به بریتانیا راه یافتند هنوز ناشناخته بود. در دهه 1980، باغ‌های گیاه‌شناسی سلطنتی، آگهی‌ای منتشر کرد و از هر کسی که اطلاعاتی در مورد منشأ این گیاهان داشت، درخواست کرد که در این باره اظهار نظر کنند. بیش از 10000 نامه سرازیر شد و یکی از آنها حلقه مفقوده بود. در میان پاسخ ها یادداشتی از خانواده ای بود که در دهه 1960 یک پرستار بچه نروژی را استخدام کرده بودند. آنها با با ارائه داستان خارق العاده مبلغ نروژی به کشف ریشه گیاه پول چینی کمک کردند.

گیاه پول

گیاه پول در یک نگاه

نام علمی:  پیله آ پپرومیاد Pilea peperomioides     

خانواده: گزنه

نوع گیاه: چند ساله

اندازه گیاه بالغ:  ارتفاع 12، عرض 8 تا 12 اینچ

قرارگیری در معرض نور خورشید: جزئي

نوع خاک: زهکشی خوب

pH خاک: اسیدی، خنثی

زمان شکوفایی: بهار

رنگ گل: سفید

منطقه بومی:  چین

سمی بودن: غیر سمی

گیاه پول چینی در فنگ شویی

گیاه پول چینی در فنگ شویی

در فنگ شویی گیاهان رابطه مستقیم با ثروت و سلامت دارند. بیشتر انسان ها عشق ذاتی به طبیعت دارند. حتی اگر در وسط شهر زندگی می کنید، نگهداری از یک گیاه چه در خانه یا محل کارتان می تواند حس خوبی را برای شما به ارمغان بیاورد، خلق و خوی شما را بهبود بخشد و عملکرد شما را افزایش دهد.بر اساس هنر باستانی فنگ شویی، گیاهان راهی آسان و طبیعی برای جذب انرژی های خوب به فضاهای شما می شوند.

به خصوص اگر می خواهید سلامت روحی و جسمی خود را بهبود ببخشید، گیاهان تعادل خاصی را در زندگی شما به ارمغان می آورند. و بسته به جایی که تصمیم دارید آنها را قرار دهید و نوع گیاه، می توانید عشق، سلامتی، شانس و ثروت را جذب کنید.

در فنگ شویی معتقدند که گیاه پول چینی برای صاحبانش رفاه، ثروت و خوش شانسی به ارمغان می آورد. این گیاه در فنگ شویی، گزینه خوبی برای جذب انرژی مثبت در خانه یا محل کار است. این گیاه در هر دکوراسیون داخلی خوب به نظر می رسد و در عین حال انرژی خوبی به فضای شما خواهد داد. این گیاه یادآوری دائمی برای مثبت ماندن در مورد وضعیت مالی است.

پیشنهاد می کنیم مقاله مرتبط “فنگ شویی خانه” را نیز مطالعه نمایید.

روش نگهداری گیاه پول

گیاه پول به دلیل شاخ و برگ های گرد و سکه ای شکل آن بسیار ارزشمند است. قطر برگ های ضخیم و سبز تیره آن به حدود 4 سانتی متر می رسد. ساقه ها از یک ساقه ضخیم و مرکزی بیرون می آیند که ممکن است سبز تیره یا قهوه ای باشد.

گیاهان بالغ ممکن است تا 30 سانتی متر رشد کنند و هر 18 ماه نیاز به تعویض گلدان دارند. اگرچه زمانی که در داخل خانه رشد می کنند به ندرت گل می دهند، شکوفه های آن سبز کم رنگ با ته رنگ صورتی است.

مراقبت از گیاه سکه آسان است. در ماه های بهار و تابستان نور روشن، آبیاری نیمه منظم و مقداری کود سبک را در اختیار گیاه خود قرار دهید تا خوب رشد کند.

 

نور مورد نیاز

مراقب باشید که آن را مستقیماً در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید. گیاه پول در نور غیر مستقیم روشن خورشید خوشحال است. گیاه خود را به طور منظم بچرخانید تا متقارن به نظر برسد. سطح نور کم می تواند باعث بلند قد کشیدن ساقه ها و کوچک شدن برگها شود. آن برگ ها را بدون گرد و غبار نگه دارید تا بتواند تمام نور مورد نیاز خود را نیز دریافت کند.

خاک

گیاهان پول چینی خاک گلدان با زهکشی خوب را دوست دارند. بهتر است از خاک باغچه برای گیاهان خود استفاده نکنید. همچنین سعی کنید به سراغ ارزان ترین مخلوط گلدان موجود در بازار نروید.

استفاده از خاک مرغوب گلدان باعث خوشحالی گیاه شما و بهبود رشد آن می شود. پیله آ را در خاک غنی و با زهکشی خوب بکارید. خاک را با پرلیت اصلاح کنید تا زهکشی افزایش یابد و خاک غرقاب نشود. pH خاک بین 6.0-7.0 برای این گیاه بهترین است.

آبیاری گیاه

آبیاری بخش بسیار مهمی از مراقبت از گیاه پول چینی است. این گیاه آپارتمانی را تقریباً هفته‌ای یکبار آبیاری کنید، اما قبل از آبیاری بررسی کنید که خاک آن خشک باشد. می توانید این کار را با فشار دادن انگشت شست خود به اندازه دو سانتیمتر در خاک انجام دهید. اگر مرطوب است، چند روز دیگر آن را امتحان کنید، زیرا آنها خاک خیس را دوست ندارند.

دمای مناسب

میانگین دما و رطوبت خانگی برای گیاه مناسب است. دمای ایده آل برای نگهداری این گیاه بین 13 تا 30 درجه سانتیگراد است. گیاه پول چینی دمای گرم را ترجیح می دهد و تحمل دمای پایین را ندارد. زمانی که دمای آن بالاتر از 20 درجه سانتیگراد باشد بهتر رشد می کند. در فصل زمستان در دمای پایین تر از 10 درجه سانتی گراد نگهداری نشود. هر درجه حرارت نزدیک به صفر درجه سانتیگراد نیز برای گیاه مضر است.

رطوبت مناسب

گیاهان پول چینی رطوبت را دوست دارند. اگر خانه شما در آب و هوای مرطوب است، پس شما خوش شانس هستید. برای افرادی که در یک منطقه آب و هوایی خشک زندگی می کنند،  روی یک سینی رطوبت سرمایه گذاری کنند که بتوان آن را زیر گلدان گیاه نگهداری کرد. سینی رطوبت، ظرف بزرگی است حاوی آب که با سنگریزه های تزئینی پر شده و گلدان را می توان روی آن قرار داد و رطوبت مورد نیاز گیاه را تامین می کند.

کود

اگر خاک مناسبی برای آن تدارک دیده باشید، گیاه پول نیاز چندانی به کود ندارد. برای بهبود رشد و شادابی آن، به خصوص در تابستان و بهار، به سادگی می توانید ماهی یک بار از کود همه منظوره استفاده کنید. برای بهترین نتیجه از یک کود متعادل و همه منظوره استفاده کنید. از کود دهی در ماه های پاییز و زمستان که گیاه به خواب رفته است خودداری کنید. اما به خاطر داشته باشید که از روی عشق، گیاه سکه خود بیش از حد کوددهی نکنید. مهربانی و عشق کور ما بیشتر گیاهان آپارتمانی ما را می کشد. کود بیش از حد (یا آبیاری) می تواند باعث نرم شدن برگ ها شود.

گیاه پول

تعویض گلدان پیله آ پپرومیاد

گیاه پیله آ که به درستی از آن مراقبت شود، به سرعت در حال رشد است و می تواند به سرعت گلدان خود را با ریشه ها و شاخه ها پر کند. تعویض گلدان سالانه در اوایل بهار یا ماه های تابستان برای تازه کردن خاک، حذف شاخه ها (در صورت تمایل) و افزایش اندازه گلدان توصیه می شود.

هر ظرفی را که انتخاب می کنید، به یاد داشته باشید که یک سوراخ زهکشی در آن قرار دهید. گیاهان پول چینی از گذاشتن ریشه های خود در آب متنفرند. بنابراین، زهکشی خوب ضروری است. در غیر این صورت ریشه گیاه پوسیده می شود.

این گیاه به خوبی با گلدان های پلاستیکی، سرامیکی و سفالی سازگار می شود، اگرچه، اگر گلدان سفالی را انتخاب می کنید، توجه داشته باشید که ممکن است نیاز به آبیاری بیشتر پیله آ داشته باشید زیرا سفال آب را از خاک جذب می کند.

نحوه تکثیر گیاه پول

نحوه تکثیر گیاه پول چینی

گیاهان پول چینی، گیاهان بچه را هم از ریشه و هم از ساقه خود تولید می کنند. یک گیاه سکه سالم پاجوش های زیادی تولید می کند که می توانید آنها را جدا کنید تا گیاهان بیشتری ایجاد کنید، این یکی از دلایلی است که به آن گیاه دوستی می گویند. آنها را می توانید با دوستان خود به اشتراک بگذارید یا برای خود نگه دارید.

ساده ترین راه برای تکثیر گیاه پول چینی استفاده از گیاهچه هایی است که از ریشه گیاه مادری رشد می کنند. یک گیاه پول سالم و بزرگ باید به طور منظم این نوزادان کوچک را تولید کند. آنها از خاک بیرون می آیند و پس از اینکه چند برگ از خود داشتند آماده استفاده هستند.

از آنجایی که این نوزادان ریشه خود را دارند، تنها کاری که باید انجام دهید این است که با استفاده از یک چاقوی تیز و تمیز، اتصال آنها را با ریشه گیاه مادر قطع کنید. سپس آنها را در گلدان های کوچکتر بریزید و خاک را کمی مرطوب نگه دارید. دقت کنید که ریشه را سه تا پنج سانتیمتر زیر خاک ببرید. مراقب رشد او باشید زیرا او بسیار جوان است و به سرعت در یک گلدان کوچکتر خشک می شود. اکنون نوزادان کاملاً جدید پیله آ را می توانید نگه دارید یا هدیه دهید.

گیاه پول

علت محبوبیت گیاه پول چینی

احتمالا شما هم با دیدن این گیاه، در نگاه اول عاشق آن شده اید، رازی در کار نیست! ما آن را بیشتر به خاطر شکل برگهایش دوست داریم، البته نام مستعار گیاه پول نیز بسیار هوشمندانه است. پیله آ فضای زیادی را اشغال نمی کند، برگ های گرد سبز و زیبا در هر اتاق روشنی به خانه شما جذابیت می بخشد. علاوه بر این، می تواند به تصفیه هوای اطراف شما نیز کمک کند .

بنابراین، چه از  نام آن خوشتان بیاید و چه ترجیح می‌دهید آن را گیاه بشقاب پرنده بنامید (آیا می‌توانید حدس بزنید این نام از کجا آمده است!)، این جواهر سبز کوچک، یک گیاه آپارتمانی واقعاً لذت‌بخش برای همه است.

مردم بر این باورند که گیاه پول چینی استرس را کاهش می دهد و تأثیر مثبتی بر سلامتی دارد. برخی از بیمارستان‌ها در اتاق‌های هتل بیماران خود گیاهان پول را نگه می‌دارند تا بهبودی آنها را بهبود بخشند. این گیاه در هر فضایی، محیطی مثبت و شادتر ایجاد می کند.

آفات و بیماری های رایج

پیله آ مستعد ابتلا به آفات یا بیماری خاصی نیست، اما زمانی که در داخل خانه رشد می کند، مستعد ابتلا به انواع آفات رایج گیاهان آپارتمانی است. مراقب شپشک‌های آردآلود ، فلس‌ها ، پشه‌های قارچی و کنه‌های عنکبوتی باشید و اگر متوجه هجوم شدید آن را درمان کنید.

چگونه گیاه پول چینی را شکوفا کنیم

گیاهان پول چینی بالغ گاهی اوقات با گل های بسیار ریز روی ساقه هایی که از پایه گیاه بیرون می آیند گل می دهند. با این حال، آنها خیلی جذاب نیستند و بسیاری از پرورش دهندگان به سادگی آنها را قطع می کنند تا اطمینان حاصل کنند که انرژی گیاه به سمت رشد برگ می رود. تشویق به گل‌دهی معمولاً تنها توسط پرورش دهندگانی انجام می‌شود که می‌خواهند تکثیر از طریق بذر را آزمایش کنند، که کار آسانی هم نیست.

اگر می خواهید گیاه پول چینی شما شکوفا شود، سعی کنید آن را در ماه های زمستان به اتاق سردتری منتقل کنید. این ضربه خفیف به سیستم گاهی اوقات باعث می شود که گیاه به عنوان وسیله ای برای تکثیر خود گل دهد. به ندرت در مورد گیاهی که با خوشحالی در شرایط ایده آل رشد می کند اتفاق می افتد. و گلدهی معمولا فقط با گیاهان بالغ اتفاق می افتد.

روش نگهداری گیاه پول چینی

مشکلات رایج در گیاه پول چینی

مشکلات این گیاه را معمولاً می توان در کمبود نور یا آبیاری نامنظم ردیابی کرد. این مشکلات معمولاً به صورت مشکلات برگ ظاهر می شوند.

زرد شدن برگهای گل پول

اگر چند برگ زرد ظاهر شد خیلی نگران نباشید، این طبیعی است و با افزایش سن برگها طبیعی است. این گیاه برگ های پیرتر می ریزد و رشد جدیدی رخ می دهد. اگر متوجه شدید که برگ های گیاه شما زرد شده یا می ریزد، احتمالاً بیش از حد آبیاری شده است. برگ های زرد شده را به آرامی نزدیک خاک بردارید تا گیاه روی رشد سالم خود تمرکز کند. قبل از آبیاری بعدی، مطمئن شوید که خاک کمی خشک شود.

جمع شدن برگها

وقتی برگ‌های گیاه سکه در امتداد لبه‌ها جمع می‌شوند، می‌تواند به این دلیل باشد که گیاه نور غیرمستقیم روشن کافی دریافت نمی‌کند، دمای اتاق خیلی بالاست یا رطوبت اتاق خیلی خشک است. آبیاری زیاد یا کم نیز می تواند باعث این مشکل شود.

تغییر رنگ برگ ها

بسیار معمول است که برگ های گیاه پول با تغییر رنگ، نارضایتی خود را از مشکلات زیست محیطی نشان می دهند. لبه های زرد یا قهوه ای روی برگ ها اغلب نشانه ای از کم بودن رطوبت اتاق است. ممکن است برگها نیز بریزند.

اگر گیاه شما بیش از حد نور مستقیم خورشید را دریافت کند، ممکن است قهوه ای شدن برگ ها ایجاد شود. به یاد داشته باشید که این گیاه نور غیر مستقیم روشن را دوست دارد.

گیاه پول چینی

سوالات متداول

گیاه پول نماد چیست ؟

گیاهان پول چینی به لطف برگ های سکه ای شکلشان نماد رفاه، فراوانی، سعادت و موفقیت مالی هستند. آنها همچنین به دلیل عادت به تولید پاجوش های زیاد که به راحتی تکثیر می شوند و به دوستان اهدا می شوند، با دوستی مرتبط هستند.

 گیاه پیله آ به چه نوری نیاز دارد؟

این گیاهان در نور غیر مستقیم متوسط ​​تا روشن خوب عمل می کنند. برگها اگر در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند می توانند بسوزند.

گیاه پول چینی را هر چند وقت یک بار باید آبیاری کرد؟

حداکثر هفته ای یکبار به گیاه سکه آبیاری کنید. مراقب خشک شدن خاک و شروع افتادن برگها باشید که نشانه خوبی از زمان آبیاری آن است.

گیاهان پیله آ چقدر عمر می کنند؟

تحت شرایط محیطی مناسب، نور غیر مستقیم روشن، مقدار مناسب آب ، خاک غنی و اسیدی، این گیاه می تواند تا 10 سال عمر کند.

کلام آخر

با شاخ و برگ‌های سکه‌ای شکل و زیبایی‌شناسی شاد، سخت نیست که بفهمیم چرا گیاهان پیله آ با رونق، فراوانی و اقبال خوب همراه هستند. این گیاهان آپارتمانی جذاب از نظر معنا و نماد غنی هستند و به دلیل عادت های خود تکثیر به نام گیاه دوستی نیز شناخته می شوند. خوشحال می شویم نظرات شما را در مورد این گیاه جذاب بخوانیم.

دیدگاهتان را بنویسید