شما در حال مشاهده هستید گل پول یا گل یشم

گل پول یا گل یشم

اگر به دنبال یک ساکولنت زیبا با شکلی مفرح و متمایز هستید، گل یشم یا کراسولا اواتا، گیاه مناسب شماست. این گیاه در دنیا به عنوان “گل پول” نیز مشهور است. این ساکولنت ها که در اصل بومی آفریقای جنوبی بودند، یکی از اولین گیاهان آپارتمانی بودند که به اروپا معرفی شدند.

نام “یشم” از رنگ سبز غنی برگ ها گرفته شده است که یادآور سنگ های قیمتی یشم است. “کراسولا” به معنای ضخیم است که از برگهای گوشتی این گیاه گرفته الهام گرفته است. نام گونه “اواتا” به معنای تخم مرغی شکل است که به شکل برگ ها اشاره دارد.

فهرست مطالب

گل پول چیست؟

گل یشم یا کراسولا اواتا که معمولاً به عنوان “گل پول” شناخته می شود، گیاهی آبدار با برگ های همیشه سبز است. گل یشم متعلق به خانواده ساکولنت ها است و در اصل بومی آسیا، ماداگاسکار و آفریقای جنوبی است . این گیاه زیبا شاخ و برگ های همیشه سبز خیره کننده ای دارد که دید بصری مناسبی را به هر فضای مد روز اضافه می کند. این گیاه مقاوم و کم تقاضا، یک گیاه آپارتمانی ایده آل برای نگهداری است. در این مقاله از فنگ شویی شایگان قصد داریم با گل پول بیشتر آشنا شویم.

چرا گل یشم نماد پول است؟

گیاهان یشم، ساکولنت های همیشه سبز زیبا هستند که برای جذب خوش شانسی و ثروت در فنگ شویی ارزش دارند. به دلیل جایگاه گیاهان در فنگ شویی و برگ های سکه ای شکل آن، اغلب آن را “گل پول” می نامند، زیرا شانس مالی را فعال می کند. گل یشم در فنگ شویی نماد پول است. گیاهان دیگری نیز در جهان وجود دارند که نماد پول و ثروت هستند می توان برای نمونه به گیاه پول چینی اشاره کرد.

گل پول یا گل یشم در فنگ شویی

در فنگ شویی ، گل پول یا یشم انرژی خوبی آزاد می کند. فنگ شویی یک هنر باستانی است که به دنبال یافتن هماهنگی بین انسان و محیط اطرافش است. این گیاه بر تمام زمینه های زندگی به ویژه ثروت تأثیر مثبت می گذارد.

گیاه یشم در فنگ شویی و در فرهنگ آسیایی، به عنوان خوش شانس ترین گیاه برای پول در نظر گرفته می شود. فعال کردن انرژی مثبت گیاه یشم به سادگی قرار دادن درست و تضمین سلامت آن است. رنگ سبز و شاداب برگ های آن به نماد رشد و تجدید گره خورده است.

پیشنهاد می کنم مقاله “12 نوع گیاه ثروت ساز در فنگ شویی” را نیز مطالعه نمایید.

هدیه گل یشم خوش شانس

هدیه دادن گل پول یا یشم به ویژه در روابط تجاری، یک تمرین سنتی فنگ شویی است. متخصصان تجارت اغلب اولین جلسه را با تبادل هدایا آغاز می کنند. هدیه گیاه یشم برای یک تجارت یا سرمایه گذاری جدید بسیار خوش یمن است و می تواند به راحتی در یک محل اداری یا تجاری رشد کند. گیاهان یشم که به دلیل زیبایی و شانس خود ارزشمند هستند، هدایای عالی برای خانه نیز هستند.

این گل پول و ثروت، با اکثر مکان ها و محیط ها سازگار هست و آن را به یکی از ساده ترین نمادهای شانس فنگ شویی برای خانه یا محل کار شما تبدیل می کند.

مشخصات گل یشم یا کراسولا

کراسولا اواتا یا گل یشم یا گیاه یشم یک درختچه آبدار از خانواده ساکولنت ها است که از بیش از 300 گونه تشکیل شده است. طول عمر استثنایی کراسولا را متمایز می کند. ارتفاع گیاه تا 3 متر هم می رسد.

نام گیاه شناسی: کراسولا اواتا

خانواده گیاهان: کراسولاسه

نام‌های رایج: گل یشم، گیاه یشم، گل پول، گل ثروت، کراسولا نقره ای یا کراسولا اواتا یا کراسولای قاشقی

نوع گیاه: ساکولنت

خاستگاه بومی: آفریقای جنوبی

قرار گرفتن در معرض نور خورشید: نور روشن و غیر مستقیم خورشید به مدت 4 تا 6 ساعت در روز

نوع خاک و محدوده pH ترجیحی: مرطوب و کمی اسیدی

دوره کود دهی: هر 3 تا 4 ماه (حدود 3 تا 4 بار در سال)

اندازه درختچه بالغ: 90 تا 180 سانتیمتر (در فضای باز) / 45 تا 80 سانتیمتر (در داخل خانه) بلند / 60 تا 150 سانتیمتر عرض

شکوفه و رنگ گل: گل های کوچک ستاره ای شکل سفید و صورتی (به ندرت در داخل خانه شکوفا می شوند)

سمی بودن: برای سگ و گربه سمی است

پیشنهاد می کنیم مقاله مرتبط “فنگ شویی خانه” را نیز مطالعه نمایید.

چگونه از گل یشم نگهداری و مراقبت کنم؟

تعویض گلدان کراسولا اواتا

وقتی برای اولین بار گل یشم ثروت را به خانه می‌آورید، نگران انتقال آن به گلدان بزرگ‌تر نباشید. این گیاه رشد بسیار کندی دارد، بنابراین اندازه ای که خریداری می کنید اندازه ای است که برای سال های طولانی خواهید داشت. اگر گیاه فضای زیادی را در گلدان اصلی خود اشغال کند، ممکن است هر دو سال یکبار نیاز به گلدان مجدد باشد.

در صورتی که ریشه های گل یشم از خاک بیرون زدند، می توانید گلدان بزرگتری از جنس سفال بدون لعاب برای آن تهیه کنید. این باعث می شود تا رطوب اضافه از دیواره های گلدان خارج شود و به حفظ و نگهداری گل یشم کمک کند. به یاد داشته باشید که هیچ وقت این گیاه را در آب غوطه ور نکنید حتی وقتی آن را به گلدان جدید منتقل کردید.

گل یشم ثروت را به آرامی از گلدان قدیمی جدا کنید، ریشه های پوسیده و خاک کهنه را از آن جدا نمایید و به یاد داشته باشید که حتما خاک جدید مرطوب باشد. ریشه ها را به صورت متعادل در گلدان جدید پخش کنید و با خاک مرطوب بپوشانید. گل یشم را در گلدان جدید آبیاری نکنید تا وقتی که سطح خاک خشک شود. می توانید انگشت خود را به سطح فشار دهید، در صورتی که خاک به انگشت شما نچسبد نشان از خشکی آن است.

گل پول

آبیاری گل یشم

برگ‌های ضخیم و شاخه‌های تنومند گل یشم به ‌عنوان مخزن آب عمل می‌کنند، بنابراین می‌توانند برای دو یا چند هفته بدون آب نگهداری شوند. با این حال، بهتر است اجازه ندهید بیش از حد خشک شوند زیرا برگ ها یا شاخه ها می ریزند یا لکه های قهوه ای روی برگ ها ایجاد می شود. در عوض، اجازه دهید بین دو آبیاری بیشتر خشک شوند. آبیاری بیش از حد منجر به ایجاد برگ‌های لطیف می‌شود و این شایع‌ترین دلیل مرگ گیاهان یشم است.

اگر نمی توانید تشخیص دهید که گیاه یشم ثروت شما نیاز به آبیاری دارد یا خیر، انگشت یا چوب غذاخوری خود را به خاک بچسبانید. اگر تکه های ریز خاک بچسبد، هنوز مرطوب است و می توانید چند روز دیگر برای بررسی مجدد صبر کنید. البته بهتر است حتما قبل از آبیاری بررسی کنید که خاک گیاه حداقل تا عمق 2 سانتی متر خشک شده باشد، در صورت خشک بودن خاک می توانید گیاه را آبیاری نمایید، در غیر این صورت از آبیاری خودداری کنید.

همچنین مطمئن شوید که گلدان دارای سوراخ های زهکشی باشد و اجازه ندهید آب در زیر گلدان در نعلبکی قرار بگیرد. گیاهان کراسولا در واقع، نمی توانند این رطوبت را تحمل کنند و دچار پوسیدگی می شوند.

در صورتی که آبیاری به درستی انجام نشود، به راحتی گیاه شما خراب خواهد شد. گل یشم در برابر آبیاری زیاد هیچ مقاومتی ندارد و در صورت آبیاری بیش از اندازه به سرعت از بین خواهد رفت. هرگز اجازه ندهید آب راکد در اطراف گیاه جمع شود. در زمستان آبیاری ماهانه کافی است.

نور مناسب کراسولا

این گل پول ساز نور فیلتر شده دوست دارد، ترجیحاً آن را در یک پنجره رو به جنوب با نور غیرمستقیم روشن قرار دهید. یک گیاه یشم حداقل به 4 تا 6 ساعت نور خورشید نیاز دارد. اگر بالکنی دارید که نور خورشید را مستقیم دریافت می کند، آن را برای آفتاب گرفتن دور نگه دارید. اگر نه، آن را کنار پنجره ای نگه دارید که حداکثر نور خورشید را در خانه شما دریافت کند.

خاک مناسب گل یشم

گیاهان یشم به خاکی با زهکش بسیار خوب نیاز دارند که رطوبت را برای مدت طولانی حفظ نکند. اگر آنها در خاکی با محتوای رس زیاد کاشته شوند، ریشه آنها تمایل به پوسیدگی دارد. به همین دلیل، اطمینان حاصل کنید که خاک شما دارای شن و ماسه فراوان است. همچنین زیر گلدان باید سوراخ آبیاری داشته باشد تا آب اضافی خارج شود.

کود مناسب کراسولا

گل یشم ثروت گیاهی نیست که نیاز به مراقبت زیاد داشته باشد. به طور معمول، با مقدار مناسب نور خورشید و آب، رشد می کند. به عنوان یک گیاه آپارتمانی، ممکن است کمی کند رشد کند. سرعت رشد نیز به بزرگی گلدان شما بستگی دارد. شما می توانید گیاه یشم خود را کود دهی کنید، اما این اصلا ضروری نیست. اگر کوددهی را انتخاب کردید، از کود متعادل با نصف قدرت توصیه شده در بسته استفاده کنید. از بهار تا پاییز هر دو هفته یکبار کود دهید، اما در زمستان، زمانی که گیاهان معمولاً خواب هستند، کود ندهید.

کارهایی که نباید با گل یشم انجام داد

شماره 1: وقتی شک دارید، آب ندهید. بیشتر گیاهان یشم در اثر آبیاری زیاد و نه کم از بین می روند

شماره 2: گیاهان یشم را در جایی که نور خورشید دریافت نمی کنند قرار ندهید.

شماره 3: از سیستم های گلدان بسته مانند تراریوم برای گیاهان یشم استفاده نکنید زیرا به خاکی با زهکش خوب نیاز دارند.

گل پول یا گل یشم

آیا گیاهان یشم گل می دهند؟

این خیلی رایج نیست، اما گیاهان یشم، به خصوص آنهایی که بیش از 10 سال سن دارند، ممکن است در زمستان گل دهند. آنها خوشه های کوچک سفید یا صورتی در نوک شاخه ها هستند.

تکثیر گل یشم

گیاهان یشم را می توان از طریق برگ و ساقه آنها تکثیر کرد. همچنین می توان آنها را در آب یا خاک تکثیر کرد. قلمه زدن کراسولا بهترین راه برای تکثیر آن است. درصد موفقیت برای تکثیر ساقه بسیار بالا است و همین امر در مورد تکثیر در آب نیز صادق است.

تکثیر گل یشم یا کراسولا

نحوه تکثیر گل پول مرحله به مرحله :

شماره 1: در بهار یا تابستان، یک ساقه سالم پنج تا ده سانتی را با چند برگ از بالای شاخه ببرید.

شماره 2: اجازه دهید این قلمه به مدت 1 یا 2 روز در آفتاب خشک شود. این دوره استراحت برای اطمینان از خشک شدن رطوبت نوک قلمه داده می شود. اگر قلمه را فوراً بکارید، ممکن است ریشه ها پوسیده شوند.

شماره 3: قلمه را در گلدانی با عمق حداقل 15 سانت در بستری از خاک گلدان و ماسه با زهکشی خوب بکارید و سپس با شن بپوشانید. آن را در مکانی که آفتاب متوسط ​​دارد نگهداری کنید. گلدان را در محلی که دمای اتاق است و منبع نور دارد قرار دهید و هر از چند گاهی مرطوب کنید.

شماره 4: اگر در آب تکثیر می کنید، مطمئن شوید که قلمه با پایه گلدان یا بطری که در آن قرار گرفته است تماس نداشته باشد. این مانع از رشد ریشه ها می شود.

چگونه یک گیاه یشم سالم برای خانه خود انتخاب کنیم؟

در فنگ شویی فقط یک گیاه سالم و پررونق می تواند به شما در بهبود سلامت مالی کمک کند. بنابراین انتخاب گیاهی که در ابتدا سالم به نظر می رسد بسیار مهم است. اما چگونه تشخیص دهیم که گیاه یشم سالم است یا خیر؟

  • به دنبال گیاهی باشید که دارای ساقه مرکزی قوی و منشعب است.
  • با ضربه زدن به گیاه میزان استحکام برگها را بررسی کنید. اگر برگها به راحتی بیفتند، گیاه ضعیف است
  • سلامت عمومی برگ ها را بررسی کنید: آیا آنها سوخته یا سوء تغذیه به نظر می رسند؟
  • مراقب حشرات آرد آلود و سایر بیماری های گیاهی مانند پوسیدگی ریشه باشید
  • از خرید تراریوم‌های فانتزی یشم خودداری کنید زیرا آبدار است و در محیط‌های مرطوب به خوبی رشد نمی‌کند.

آیا گیاهان یشم سمی هستند؟

گیاهان یشم برای گربه ها و سگ ها سمی هستند و برای انسان کمی سمی هستند. شایع ترین عوارض مصرف این گیاهان اسهال و ناراحتی معده است. این گیاهان را در مکان های مرتفع و غیر قابل دسترس برای حیوانات خانگی و کودکان نگهداری کنید.

بیماری ها و آفات گل یشم

کراسولاها گیاهان مقاومی هستند. با این حال، آب بیش از حد می تواند باعث پوسیدگی ریشه ها شود و کمبود آب می تواند برگ ها را چروکیده کند.

به ندرت ممکن است متوجه وجود شته ها روی کراسولاهای خود شوید. به سادگی در شروع حمله، آنها را با مخلوطی از آب و صابون اسپری کنید، که باید برای از بین بردن این آفات کافی باشد. دقت کنید که از اسپری های شیمیایی حاوی مالاتیون استفاده نکنید.

شپشک‌های آرد آلود و کنه‌ها نیز می‌توانند ظاهر شوند، به‌خصوص زمانی که آب اضافی وجود داشته باشد. آبیاری خود را تنظیم کنید، آب راکد را حذف کنید و انگل ها را با یک سواب پنبه آغشته به الکل پاک کنید.

در پایان زمستان، گیاه ممکن است قربانی یک بیماری کریپتوگامیک شود که باعث خشک شدن برگ ها می شود. نسبتاً خفیف، باید بتوانید این حمله را با درمان قارچ کش متوقف کنید.

زمانی که گیاه شروع به ریزش برگ می کند معمولا به دو دلیل است. شوک و آب زیاد. این امر زمانی رایج است که گلدان را تعویض کنید. فقط مراقب باشید و به یاد داشته باشید که این گیاهان از گرما، نور بسیار روشن (یا خورشید) و آبیاری ملایم لذت می برند.

در غیر این صورت آبیاری بیش از حد باعث ریزش برگ ها شده. خاک نباید برای مدت طولانی خیس باشد. اگر متوجه شدید که مدت زیادی طول می کشد تا محیط رشد خشک شود، آن را برای زهکشی آزادتر تغییر دهید.

ساقه‌های پوسیده می تواند ناشی از آبیاری زیاد، هوای سرد یا ترکیبی از هر دو باشد. اگر پوسیدگی در حال وقوع باشد، تقریباً به طور قطع محکوم به فنا است .

ممکن است بتوانید پوسیدگی را از بین ببرید، در این صورت این کار را بلافاصله قبل از پخش شدن انجام دهید. اگر نه، پس سعی کنید میراث گیاه را از طریق تکثیر نجات دهید .

دوره‌های طولانی بی‌توجهی و شرایط نوری ضعیف می‌تواند منجر به یک گیاه یشم لاغر و ضعیف شود. با ایجاد شرایط خوب در هر زمان که می توانید از این امر جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید