شما در حال مشاهده هستید فنگ شویی، سال نو و سفره هفت سین

فنگ شویی، سال نو و سفره هفت سین

فنگ شویی، هنر باستانی چینی است. این شامل چیدمان وسایل خانه به گونه ای است، که بین انرژی شما و انرژی محیط اطرافتان هماهنگی ایجاد کند.

در این مقاله قصد نداریم که در چیدمان سفره هفت سین به شما استرس، وسواس، نگرانی و محدودیت وارد کنیم، بلکه تاکید به هارمونی ، دید بصری زیبا و داریم. همراه ما باشید با این مقاله از فنگ شویی شایگان

فنگ شویی سفره هفت سین

نکته مهم در فنگ شویی سفره هفت سین

سفره هفت سین به طور خالص از رسوم اصیل ایرانی بوده و ما قصد نداریم سفره هفت سین را صد در صد فنگ شویی کنیم بلکه میخواهیم عناصر، نمادها و نقطه های مشترک را برجسته کنیم و این نکته را بدانید که چیدمان دلنشین و هارمونیک سفره هفت سین بر انجام فنگ شویی وسواس گونه الویت دارد. پیش آمده که قدم در خانه ای گذاشتم که خانه اصلا دلنشین نبود، چون اصول اساسی فنگ شویی همچون رفع انباشتگی، خلوتی و هارمونی و هماهنگی در آن اجرا نشده بود و در عوض صاحب آن سعی در انجام حداکثری اصول فنگ شویی(باگوا، لوشو، پنج عنصر) به صورت وسواس گونه داشت. در پی کاری باشید که اجدادمان سالها آن را با سلیقه انجام داده اند ، به شهود خود اطمینان کنید.

اشتراک نوروز ایران و سال نو چین

در هر دو کشور، مردم خانه های خود را قبل از جشن تمیز می کنند و در اولین روزهای سال نو به دیدار اقوام و دوستان می روند. هر سال جدید، بزرگترها به نسل جوان عیدی می دهند.

به همین ترتیب، ایرانی‌ها در پایان سال چهار شنبه سوری دارند و از روی آتش می‌پرند و چینی‌ها نیز ترقه به پا می‌کنند و امید جمعی خود را برای خوشبختی در سال جدید از طریق آتش نشان می‌دهند.

شباهت های قابل توجهی در نحوه برگزاری جشن های بهاری چینی ها و ایرانی ها وجود دارد. در هر دو کشور زمان دیدارهای خانوادگی است و افرادی که دور از شهر خود زندگی می کنند معمولاً در آستانه جشنواره دور هم جمع می شوند.ماهی یک غذای رایج برای عید در هر دو کشور است.

مانند ایرانی‌ها، چینی‌ها از تعطیلات یک هفته‌ای برای جشن گرفتن لذت می‌برند و بچه‌ها نیز لباس‌های نو می‌پوشند تا والدین خود را در ملاقات با اقوام همراهی کنند.

در حالی که ایرانی‌ها به‌ طور سنتی یک سفره مفصل با نام هفت سین در خانه پهن می کنند، چینی ها طومارهای برکت را روی ورودی خانه خود می چسبانند و به میهمانان آجیل و شیرینی در جعبه‌های نفیس عرضه می‌کنند.

ایران و چین

اشتراک رسوم نوروز ایران و دستورات فنگ شویی سال نو چینی

خاستگاه نوروز در ایران باستان است و در مناطق وسیعی در آسیا جشن گرفته می‌شود. زمان برگزاری نوروز، در آغاز فصل بهار است. خانه ‌تکانی یکی از آیین‌های نوروزی است که در این آیین، تمام خانه و وسایل آن در آستانه نوروز گردگیری، شستشو و تمیز می‌شوند. این آیین در کشورهای مختلف از جمله ایران، تاجیکستان و افغانستان برگزار می‌شود

سال نو چینی ، جشن مهمی در فرهنگ آسیایی است که از 22 ژانویه 2023 آغاز می‌شود. مردم برای استقبال سال نو چینی، خانه‌های خود را جارو می‌کنند، تمیز می‌کنند و تزئین می‌کنند تا فنگ شویی خوبی ایجاد کنند و از انرژی خوب آن لذت ببرند. مردم در آغاز سال نو برای سلامتی و توانگری در تمام طول سال، از فنگ شویی استفاده می کنند. آداب های زیادی برای سال نو چینی وجود دارد. سه رسم رایج عبارتند از: تمیز کردن خانه قبل از سال جدید، تزئین خانه با رنگ قرمز و آماده کردن یک وعده غذایی و پذیرایی گرم از خانواده.

برخی از نکات فنگ شویی برای سال نو چینی عبارتند از باز کردن تمام پنجره ها و درها، تمیز کردن قسمت جلوی در ورودی، تازه کردن تشک و ملحفه های تخت، تزئین با پرتقال، و رفع انباشتگی اتاق خواب.

نکات فنگ شویی برای جشن سال نو

1. باز کردن تمام پنجره ها و درها

یکی از راه هایی که می توانید برای فصل بهار آماده شوید این است که تمام پنجره ها و درهای خانه را برای مدتی باز کنید. اجازه دهید هوای تازه در جریان باشد. شما می خواهید هر انرژی راکد برود و انرژی های جدید وارد شود. به این فکر کنید که تغییر فصول به چه معناست. زمستان زمان برنامه ریزی، سکوت و کار درونی است. اما بهار، شروع قدم گذاشتن به جهان بیرون است.

2. تمیز کردن درب ورودی

چه در آپارتمان زندگی کنید و چه در خانه ویلایی، نمونه ای از درب ورودی دارید. درب ورودی چیزی است که ما “دهان چی” می نامیم، به این معنا که محل ورود انرژی حیات است. اینجاست که تمام انرژی چی وارد زندگی و فضای شما می شود.

اما درب ورودی اغلب نادیده گرفته می‌شود، و وقتی این کار را می‌کنید، نمی‌توانید از انرژی جدید استقبال کنید. درب ورودی شبیه چهره ای است از شما به دنیای بیرون، پس کمی وقت بگذارید و به آن رسیدگی کنید. این منطقه را جارو کنید. پادری خوش‌آمدگویی خود را رسیدگی کنید، درها را با دستمال تمیز کنید، هر گونه صدای جیر جیر را برطرف کنید.

4. تشک و ملافه خود را تازه کنید

سال نو زمان خوبی برای تازه کردن تشک و ملحفه های تخت است. محصولاتی خریداری کنید که از مواد طبیعی تهیه شده‌اند. روی تشک و ملافه‌های باکیفیت بخوابید زیرا روی بدن و انرژی شما تأثیر می‌گذارند. در صورت عدم امکان تعویض، شستشوی روتختی و ملحفه را جدی بگیرید.

5. اتاق خواب خود را رفع انباشتگی کنید

از نظر فیزیکی، به‌هم‌ریختگی همیشه وجود دارد، حتی وقتی چشم‌هایتان را می‌بندید. و این همه به انباشتگی می تواند خواب شبانه را سخت کند، تحقیقات نشان می دهد که استرس را نیز افزایش می دهد.از نظر انرژی، وقتی وسایل اضافی زیادی دارید، جریان انرژی را متوقف می کند و در خانه شما سنگینی ایجاد می کند.

برای بهبود خواب و جریان مناسب انرژی، اتاق خواب خود را رفع انباشتگی کنید. از وسایلی استفاده کنید که آنها را دوست دارید و باعث شادی و آرامش شما می شود. مطمئن شوید که تمام نظافت خود را یک روز قبل از شروع سال جدید انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید