شما در حال مشاهده هستید روانشناسی یین و یانگ

روانشناسی یین و یانگ

روانشناسی مثبت وجودی: علمی جدید بر اساس حکمت باستانی یین و یانگ

یین و یانگ یک فلسفه چینی است که نشان می دهد نیروهای متضاد اما به هم پیوسته ای وجود دارند که با یکدیگر در تعامل هستند. این دوگانگی که اغلب به عنوان یک نماد سیاه و سفید دایره ای به تصویر کشیده می شود و جزء مهمی از فرهنگ، علم، پزشکی و معنویت چینی است . یین و یانگ، بر زندگی و سلامت مردم تأثیر می گذارند، همچنین می تواند راه مفیدی برای تفکر در مورد تعادل در سلامت روان باشد.

در این مقاله از فنگ شویی شایگان به بررسی این موضوع می‌پردازیم که چگونه ایده یین و یانگ می‌تواند برای سلامت روان کاربرد داشته باشد و چگونه درک این ایده‌های باستانی می‌تواند به شما در یافتن صلح و تعادل در زندگی‌تان کمک کند.

فهرست مطالب

یین و یانگ در روانشناسی

یین و یانگ چیست؟

این نیروها مکمل هم هستند و در همه پدیده ها حضور دارند. در برخی شرایط، یک نیرو ممکن است مسلط تر باشد. با این حال، این تعادل ممکن است بسته به آنچه در لحظه مورد نیاز است تغییر کند.

یین : یین به صورت منفی، منفعل و زنانه مشخص می شود. این نشان دهنده انرژی زمین و ماه است. اغلب به عنوان پذیرا، تاریک، خنک، نرم، ساکن و متفکر توصیف می شود. 

یانگ : یانگ مثبت، فعال و مردانه به تصویر کشیده می شود. این نشان دهنده انرژی آسمان و خورشید است. اغلب به عنوان پرانرژی، نور، گرم، سخت، متحرک و گسترده توصیف می شود.

مهم است که به یاد داشته باشید که یین و یانگ در ظاهر مخالف یکدیگر هستند، آنها را می توان به عنوان انرژی های متعادل کننده ای در نظر گرفت که مکمل یکدیگر هستند.

یین و یانگ که نشان می دهد نیروهای مخالف مثبت و منفی در همه عناصر زندگی وجود دارند، ریشه در سه اصل مرتبط با یکدیگر دارد:

  1. اصل تغییر : واقعیت همیشه در حالت نوسان است، به این معنی که در هر لحظه، چیزی می‌تواند از یین به یانگ تغییر کند و بالعکس.
  2. اصل تضاد : این ایده نشان می دهد که همه چیز در جهان از عناصر متضاد و جفت تشکیل شده است.
  3. اصل کل نگری : همه چیز به هم مرتبط است. هیچ چیز جدا وجود ندارد از آنجایی که همه چیز به هم مرتبط هستند، نمی توان چیزها را بدون نگاه کردن به شبکه به هم پیوسته تجربیات، افراد و رویدادها درک کرد.

در حالی که این نیروها با یکدیگر مخالفت می کنند، در کنار یکدیگر همزیستی دارند. آنها هر دو، برابر و وابسته به یکدیگر هستند. وضعیت دائمی جریان بین این نیروها به ایجاد تعادل کمک می کند که می تواند برای افراد، جوامع و فرهنگ ها مفید باشد. چنین باورهایی در فلسفه های تائوئیستی نقش اساسی دارند.

یین و یانگ در روانشناسی

رویکردی یکپارچه به روانشناسی و فلسفه های شرقی

فرهنگ غربی اغلب علائم روانشناختی مانند افسردگی را مشکلی می داند که باید حل شود و گاهی تمرکز روی روانشناسی مثبت شادی(یانگ) است. اما جهت گیری های شرقی بر نگاه عمیق تر به شرایط زندگی یک فرد و ارتباط متقابل بین تمرکز دارد.

رویکرد به درمان یکپارچه به این معناست که روان‌شناسی بالینی را با فلسفه شرقی ترکیب کرد، و با انسان‌ها به‌عنوان یک کل شامل ذهن، بدن و روح رفتار شود. برای تجربه هماهنگی درونی، باید تعادلی پویا بین رنج و شادی برقرار کرد. بنابراین، شادی و خوشبختی پایدار، تنها می تواند از طریق ادغام روانشناسی مثبت شادی (یانگ) و روانشناسی وجودی رنج (یین) پدیدار شود.

حوزه روان‌شناسی غربی مدت‌ها بر رویکردی منزوی به بیماری‌های روانی تمرکز کرده بود، و اغلب سلامت روان را  به‌عنوان فقدان بیماری و آسیب‌شناسی در نظر می‌گرفت. اما امروزه، روان‌شناسان و پزشکان سلامت روان رویکرد مثبت‌تری را اتخاذ کرده‌اند که  برگرفته از رویکردهای سنتی شرقی است که بر این ایده تأکید می‌کند که سلامتی چیزی فراتر از مریض نبودن است.

نظریه یین یانگ ریشه در فلسفه باستانی شرقی دائوئیسم یا تائوئیسم دارد.از مفاهیم مشترک تمرین‌های شرقی یوگا، چی‌گونگ، ذن، مدیتیشن و فنگ شویی، نظریه یین یانگ است. این تمرین ها با تنظیم وضعیت ذهنی و روانی، به افراد کمک می کند تا از مراحل چالش برانگیز زندگی عبور کنند، ارتباط ذهن و بدن را بهتر درک کنند و تغییراتی درونی ایجاد کنند. این می تواند تأثیر عمیق و مثبتی بر روند بهبود مستمر داشته باشد.

رویکرد کل نگر به روانشناسی به جای تمرکز بر یک جنبه از زندگی یک فرد، تمام نیروهایی که می توانند بر نحوه عملکرد فرد تأثیر بگذارند، را بررسی می کند.این کل شامل سلامت فیزیکی، روابط، سطح استرس و تأثیرات فرهنگی آنها است

ایده های شرقی و غربی سلامت روان

تعاریف شرقی سلامت روان اغلب با تعاریف فرهنگ های غربی متفاوت است. در غرب به افراد کمک می کنند که به کامل ترین خود تبدیل شوند.

در فلسفه‌های شرقی نشان می‌دهند که شادی و آرامش اغلب از خودگذشتگی سرچشمه می‌گیرد. تمرکز فقط بر تبدیل شدن به یک خود بهتر نیست، بلکه بر ادغام و هماهنگی کامل خود با جامعه و طبیعت است.

جهان بینی یین و یانگ تأثیر پیچیده ای بر سلامت روان دارد. افراد با این جهان بینی شرقی، ممکن است بیشتر خود ارزیابی های منفی و مثبت را بپذیرند و از آن استقبال کنند. در حالی که افراد از فرهنگ های غربی بیشتر احتمال دارد که ضعف ها یا نارضایتی خود را کم اهمیت جلوه دهند یا انکار کنند.

تحقیقات نشان می دهد که تفکر یین و یانگ ممکن است به انعطاف پذیری بیشتر کمک کند. یک مطالعه نشان داد افرادی که رویکرد یین یانگ را برای مقابله با استرس در پیش می‌گیرند، احتمالاً استراتژی‌های مقابله‌ای مناسب تری را انتخاب می‌کنند.

یین یانگ در روانشناسی

نحوه استفاده از یین و یانگ در زندگی روزمره

یین و یانگ همه در مورد تعادل هستند. گاهی اوقات یکی از دیگری مسلط تر است، اما هر یک فقط می تواند در رابطه با دیگری وجود داشته باشد. وقتی هماهنگی بین این دو مختل شود، اختلالات می توانند ظاهر شوند.

برخی از راه‌هایی که می‌توانید از فلسفه باستانی یین و یانگ برای کمک به بازگرداندن تعادل به سلامت ذهنی و روانی خود استفاده کنید عبارتند از:

1. تعادل پذیرش با عمل

ایجاد تعادل بین پذیرش و عمل می تواند برای آرامش ذهنی بسیار مهم باشد. در اصطلاح روان‌شناختی، مبارزه نکردن با احساسات منفی به منزله «پذیرش» تلقی می‌شود. از نظر یین و یانگ می توان پذیرش را یین دانست. پذیرش، تشخیص این است، که چیزهایی وجود دارد که نمی توان آنها را تغییر داد. سرزنش کردن خود در چیزهایی که نمی توانیم تغییر دهیم می تواند به احساس خشم، اضطراب، ترس یا غم منجر شود.

پذیرش، ما را تشویق می‌کند روی زندگی در لحظه تمرکز کرد، نه آنچه را که نمی‌توان تغییر داد. با انجام این کار، کمتر احتمال دارد که تحت تأثیر احساس غم و اندوه یا اضطراب قرار بگیریم.

با این حال، تمرین پذیرش باید در مقابل عمل، متعادل باشد. این شامل انجام کارهایی است که می توانید انجام دهید که ممکن است وضعیت را بهتر کند.

به عنوان مثال، به جای کم اهمیت جلوه دادن احساسات منفی، یا حتی تلاش برای اجتناب از آنها، روی پذیرش آنها تمرکز کنید. بپذیرید که احساسات لزوماً واقعیت نیستند. پذیرش همه احساسات (اعم از مثبت و منفی) می تواند به شما کمک کند تا اعتبار و پشتوانه بیشتری داشته باشید. همچنین می تواند توانایی شما را برای تنظیم موثرتر احساسات شدید بهبود بخشد.

شما می توانید پذیرش عاطفی را با برچسب زدن به احساسات خود بهبود بخشید. تحقیقات نشان داده است که شناسایی و برچسب زدن احساسات می تواند به کاهش شدت آنها کمک کند. این می تواند تعادل را در زندگی شما بهبود بخشد و فراز و نشیب های عاطفی را که ممکن است تجربه کنید کاهش دهد.

تحقیقات بین فرهنگی نشان داده است که مردم آمریکای شمالی تمایل دارند با به حداقل رساندن احساسات منفی، احساسات مثبت را افزایش دهند. از سوی دیگر، مردم فرهنگ های آسیای شرقی، احساسات منفی را می پذیرند تا احساسات مثبت خود را متعادل کنند.

این تمرکز بر پذیرش احساسات منفی به جای انکار آنها ممکن است به این دلیل باشد که افراد دارای جهان بینی یین و یانگ به احتمال زیاد پیچیدگی عاطفی بالاتری از خود نشان می دهند اما توانایی و قدرت بیشتری برای تعدیل احساسات دارند.

استفاده از پذیرش و عمل در یین و یانگ، به ما این امکان را می دهد که احساس اضطراب را به حداقل برسانیم و در عین حال اقداماتی را برای بهبود سلامت و آرامش خود انجام دهیم.

2. تعادل تعارض و هارمونی

تعارض بخشی اجتناب ناپذیر از زندگی است. تعارض و درگیری زمانی رخ می دهد که اهداف، خواسته ها یا نیازهای شما با دیگران ناسازگار باشد. هنگام تعارض، به دنبال راه هایی برای تعادل بخشیدن به آن باشید. برخی از راه های انجام این کار عبارتند از:

فنگ شویی: فنگ شویی دقیقاً به مردم می آموزد که چگونه هماهنگی ایجاد کنند و با سازگاری با محیط طبیعی از درگیری با طبیعت جلوگیری کنند. هدف فنگ شویی خلق محیطی هست که انرژی های مثبت محیط آزادانه در آن جریان داشته باشد و ایجاد محیطی که حامی و همسو با هدف های شما باشد. شما با فنگ شویی خانه یا محل کار می توانید انرژی یین و یانگ را در فضای اطراف خود متعادل کنید.

تمرین بخشش : بخشش  به معنای چشم پوشی یا فراموش کردن کارهایی نیست که مردم انجام داده اند. در عوض، این در مورد پذیرش و پردازش درد و حرکت از طریق آن است. این شامل رها کردن وابستگی عاطفی به چیزی است که باعث درد می شود. گاهی اوقات این شامل بخشیدن دیگران می شود، اما می تواند شامل بخشیدن خود نیز باشد.

نشان دادن همدلی با دیگران : همدلی شامل توانایی درک آنچه دیگران تجربه می کنند و دیدن چیزها از دیدگاه آنهاست. همدلی بیشتر می تواند به افزایش هماهنگی اجتماعی و کاهش تعارض کمک کند.

تمایل به سازش : گاهی اوقات می‌توانید به آنچه می‌خواهید برسید، اما گاهی، یافتن راه‌های سازش برای حفظ هماهنگی و هارمونی می‌تواند ارزشش را داشته باشد. راه های خلاقانه ای را برای همکاری در نظر بگیرید که بدون آسیب رساندن به خود یا دیگری، امکان ارتباط مداوم را فراهم می کند.

3. خواسته ها و نیازهای خود را متعادل کنید

تمایلات فردی اغلب به عنوان علت اساسی مشکلات سلامت روان در نظر گرفته می شود. بر اساس برخی از فلسفه های شرقی، تعدیل این امیال، کلید دستیابی به سلامت روان است. این به این معنی نیست که چیزهایی را که در زندگی می خواهید از خودتان دریغ کنید. در عوض، به معنای ایجاد تعادل بین خواسته‌ها و نیازهایتان است.

 خواسته چیزی است که می تواند کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد اما برای زندگی ضروری نیست. این خواسته های افراد با یکدیگر متفاوت است، اما خواسته‌های رایج شامل سرگرمی، بیرون غذا خوردن و سفر است.

نیاز، چیزی است که برای زندگی و عملکرد ضروری است. به این موارد فکر کنید: غذا، پوشاک، سرپناه و  مراقبت های پزشکی.

استراتژی هایی که می توانند در این زمینه مفید باشند شامل تمرین شکرگزاری و تمرکز بر کمک به دیگران است. سپاسگزار بودن برای چیزهایی که دارید می تواند به شما کمک کند تا قدردان چیزهای زندگی خود باشید و زندگی خود را به جای کمبودها، از منظر فراوانی ببینید.

تمرکز بر افراد دیگر، اغلب از طریق داوطلب شدن یا درگیر شدن در فعالیت های اجتماعی، می تواند به شما کمک کند کمتر بر روی خواسته های فردی خود تمرکز کنید و بیشتر بر روی یکپارچگی با جامعه و تمرکز بر خیر جمعی تمرکز کنید.

روانشناسی یین و یانگ

4. تعادل استقلال با اتصال

یین و یانگ همچنین بر اهمیت ارتباط با دیگران تاکید دارند. رویکرد یین و یانگ به سلامت روان نیز شامل یافتن تعادل بین نیازهای فردی و جمعی است. در این مورد، یین نشان دهنده خواسته های گروه جمعی و اهمیت ارتباط اجتماعی است، در حالی که یانگ بر پیگیری خواسته های فردی متمرکز است.

تعاریف غربی و شرقی از سلامت روان با تفاوت در دیدگاه‌های فرهنگی نسبت به خود مشخص می‌شوند. در حالی که  فرهنگ های فردگرا  بر منافع شخصی، خودمختاری و “آنچه برای من بهترین است” به عنوان عوامل کلیدی تعیین کننده خوشبختی و آرامش تاکید می کنند،  فرهنگ های جمع گرا  بر اهمیت هماهنگی گروهی، همکاری و تصمیم گیری “آنچه برای همه ما بهترین است” تمرکز می کنند. که آرامش همه را در نظر می گیرد.

یافتن تعادل بین یین و یانگ به معنای حفظ ارتباطات و در عین حال حفظ استقلال خود در مواجهه با تأثیرات اجتماعی است. برخی از استراتژی هایی که می توانند به شما در یافتن این تعادل کمک کنند عبارتند از:

گذراندن وقت به تنهایی : تنهایی می تواند راهی عالی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خودتان باشد. زمان تنهایی همچنین به شما این امکان را می دهد که یاد بگیرید چگونه به خود و توانایی های خود اعتماد کنید.

ایجاد روابط سالم : حمایت اجتماعی یک عامل کلیدی در سلامت روان است. ایجاد روابط سالم با دیگران، از جمله دوستی ها و روابط عاشقانه، می تواند به شما کمک کند با افراد دیگری ارتباط برقرار کنید که حامی رشد و آرامش شما باشند.

حفظ دلبستگی متقابل : دوستی ها و روابط عاشقانه که ریشه در دلبستگی متقابل دارند به افراد این امکان را می دهد که اهمیت پیوند عاطفی خود را درک کنند و در عین حال احساس قوی استقلال را حفظ کنند.

یین و یانگ در روانشناسی فنگ شویی شایگان

سخنی از فنگ شویی شایگان

هدف متعادل کردن یین و یانگ، تمرکز بر دستیابی به تعادل برای حفظ رضایت است. خوشحال بودن به این معناست که فرد از وضعیت فعلی خود راضی باشد و آرزوی دستیابی به چیزی بالاتر نداشته باشد یا تمایلی به چیزهای بیشتر نداشته باشد.

به جای تعقیب یک هدف همیشه متحرک و دست نیافتنی، جستجوی تعادل در زندگی می تواند به شما کمک کند در حالی که همچنان به رشد خود ادامه می دهید احساس رضایت بیشتری داشته باشید.

این ایده نشان می دهد که تعادل، کلید آرامش و خوشبختی است. با جستجوی تعادل بیشتر در زمینه های مختلف زندگی خود، می توانید راهی پایدار برای پیشرفت پیدا کنید.

در صورتی که به دنبال نتایج بیشتری در زندگی خود هستید و به رشد فردی با مفاهیم باستانی یین و یانگ و فنگ شویی، علاقه دارید می توانید یک جلسه مشاوره فنگ شویی با محوریت توسعه فردی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید