شما در حال مشاهده هستید یین و یانگ چیست؟

یین و یانگ چیست؟

احتمالاً با نماد ☯ معروف یین و یانگ  آشنا هستید، ممکن است معنای عمیق یین یانگ برای شما جدید باشد.

ریشه یین و یانگ به فلسفه چینی باستان باز می گردد. نمادهای یین و یانگ دو نیمه هستند که با هم تمامیت را کامل می کنند.

قرن ها استفاده از یین یانگ در همه جنبه های کیهان شناسی، طالع بینی، پیشگویی، طب کل نگر، هنر و حکومت چینی ، اهمیت آن را نشان می دهد. اما نماد یین یانگ به چه معناست؟ همراه ما باشید با این مقاله از فنگ شویی شایگان

معنی یین و یانگ چیست

نظریه یین یانگ یک چارچوب فلسفی است که آنچه را که مردم چین مدت‌ها در طبیعت و جهان مادی مشاهده کرده‌اند، توصیف می‌کند.

فلسفه یین و یانگ ریشه در این باور دارد که همه چیز در جهان از دو نیروی متضاد اما مکمل یکدیگر تشکیل شده است. 

یین یانگ به زبان ساده تشکیل شده از دو نیروی یین و یانگ که مانند مرد و زن، دو جنس متضاد اما مکمل هستند. 

برای درک معنای نماد یین و یانگ، درک چگونگی عملکرد انرژی یین و یانگ ضروری است. بر اساس فلسفه یین یانگ، دوگانگی انرژی در جهان تعادل و هماهنگی را فراهم می کند.

 انرژی یین انرژی پویاتر یانگ را کنترل می کند و انرژی یانگ باعث می شود انرژی یین به سمت رکود نلغزد. هر نیرو غالب می شود و سپس با نیروی مخالف در یک مبارزه بی نهایت برای هماهنگی جایگزین می شود.

 انرژی یین یانگ در دنیای اطراف شما آشکار است و به صورت متضادهایی مانند شب و روز، گرم و سرد، تابستان و زمستان ظاهر می شود. اکنون به توضیح علامت یین یانگ ☯ می پردازیم

پیشنهاد می کنیم مقاله مرتبط “روانشناسی یین و یانگ ” را نیز مطالعه نمایید.

یین و یانگ چیست؟

معنی اشکال سیاه و سفید یین یانگ

دو شکل سیاه و سفید با هم نشان دهنده تعامل انرژی های موجود در همه چیز هستند. نماد یین یانگ یک دایره تقسیم شده از دو شکل قطره اشک با رنگ های متضاد سیاه و سفید است. سمت راست، به رنگ مشکی، پایین می آید در حالی که سمت چپ، در رنگ سفید، صعود می کند و یک الگوی حرکت در جهت عقربه های ساعت ایجاد می کند. از آنجایی که دایره کامل است، هر یک از این نیمه ها بدون دیگری ناقص است. هر دو نیمه نماد منحنی هستند، و این حس حرکت را ایجاد می کند.

دایره های کوچک سیاه و سفید به چه معناست؟

در تمام یین، یانگ وجود دارد و در همه یانگ، یین وجود دارد. دایره های کوچک رنگ های متضاد در داخل اشک های سیاه و سفید نماد این است که هیچ چیز مطلق نیست. در هر یک از نیروهای مقابل، بخش کوچکی از دیگری وجود دارد. هیچ چیز در جهان یا در زندگی به صورت مطلق سیاه یا سفید نیست. هر یک در دیگری وجود دارد و هر کدام برای وجود به دیگری نیاز دارند.

معنی دایره بیرونی یین و یانگ

دایره اطراف نماد یین یانگ به راحتی نادیده گرفته می شود، اما این یک جزء ضروری از معنای آن است. دایره بیرونی علامت یین یانگ نشان دهنده همه چیز در جهان و کائنات است و دوگانگی هر چیزی را که وجود دارد در بر می گیرد.

انرژی یین به چه معناست؟

ناحیه سیاه نشان دهنده یین و ویژگی های آن است:

 • منفعل:انرژی یین آرام و پذیرا است.
 • شهودی: حس درونی درک زندگی در انرژی یین قرار دارد.
 • خلاقیت: انرژی یین ایجاد می‌شود و با رشد خلاقیت ، انرژی یانگ را به عمل تحریک می‌کند.
 • ماه: حرکت ماه بر انرژی های یین روی زمین تأثیر می گذارد.
 • تاریکی: تاریکی بیانگر انرژی یین است.
 • سرما: نبود نور در تاریکی، سرما را می آورد.
 •  حرکت رو به پایین: انرژی یین در آماده سازی و ایجاد انرژی به سمت پایین حرکت می کند و آماده تبدیل شدن به انرژی یانگ می شود. این چرخه دائمی چی است.
 • شب: تاریکی شب، روشنایی روز را می پوشاند زمانی برای  استراحت
 • نرم: انرژی یین نرم است و آن را انعطاف پذیر می کند و قادر به خم شدن و دهنگی است.
 • سکون: با حرکت رو به پایین، انرژی یین ساکت و بی حرکت می شود.
 • آب ساکن: انرژی یین در دریاچه ها، برکه ها، آب های عمیق وجود دارد.

انرژی یانگ به چه معناست؟

ناحیه سفید نمایانگر یانگ و ویژگی های آن است. انرژی یانگ روشن و تهاجمی است. در طبیعت، حرکت و موج را نشان می دهد، مانند امواج اقیانوس ها و رودخانه های روان.

 • فعال: انرژی یانگ قدرتمند و پرانرژی است. این انرژی خلقت است.
 • آب فعال: انرژی یانگ جریان را در رودخانه‌ها، نهرها، اقیانوس‌ها و جزر و مد بالا می‌برد.
 • روشنگری: انرژی یانگ انگیزه و الهام بخش برای درک و رسیدن به روشنگری است.
 • روشنایی: خاصیت نور، روشنایی آن است که تاریکی را روشن می کند.
 • خورشید: حرکت خورشید بر انرژی یانگ روی زمین تأثیر می گذارد.
 • نور: نور از تاریکی پیروی می کند همانطور که شب به روز می دهد.
 • حرکت رو به بالا: برعکس حرکت رو به پایین انرژی یین، انرژی یانگ به سمت بالا حرکت می کند.
 • داغ: اصطکاک حرکت تولید گرما می کند.
 • گسترش: همانطور که انرژی یانگ بدون انرژی یین منفجر می شود، در حرکت رو به بالا رشد می کند و برای همیشه گسترش می یابد.
 • سخت: در جایی که یین نرم و انعطاف پذیر است، انرژی یانگ سخت و خم نشدنی است.
یین و یانگ

یین و یانگ در فنگ شویی

فنگ شویی تلاش می کند تا انرژی چی یا انرژی حیات را در فضای زندگی شما متعادل نگه دارد. انرژی چی از دو نیروی متضاد، یین و یانگ تشکیل شده است. چی تنها زمانی کامل می شود که هر دو انرژی موجود و متعادل باشند.

یین و یانگ در خانه و فضاهای شما

هر خانه ای ترکیبی از انرژی یین و انرژی یانگ دارد و زمانی که تعادلش به هم می خورد، می توانید آن را حس کنید. اتاقی که احساس تاریکی و سردی دارد، دارای یین بیش از حد است و اتاقی که احساس می شود طاقت فرسا است ممکن است انرژی یانگ زیادی داشته باشد. 

اتاق های مختلف خانه شما اهداف متفاوتی دارند. به این ترتیب، هر یک نیازهای یین و یانگ خود را دارند که باید بر این اساس متعادل شوند. بنابراین قبل از اینکه به شناسایی و متعادل کردن یین یانگ یک منطقه بپردازیم، ابتدا باید بدانید که اتاق باید با چه چیزی متعادل شود.

با توجه به مثال های بالا، احتمالاً ایده خوبی دارید که چه اتاق هایی باید با یین یا یانگ متعادل شوند. در اینجا یک نکته وجود دارد: فقط به اتاق های خود از نظر فعال بودن و خصوصی بودن فکر کنید. با دانستن ویژگی های هر انرژی ، می توانید نوع انرژی را که هر اتاق باید داشته باشد حدس بزنید.

پیشنهاد می کنیم مقاله مرتبط “فنگ شویی خانه” را نیز مطالعه نمایید.

یین و یانگ در فنگ شویی اتاق خواب

اتاق خواب انرژی های یین را ترجیح می دهد

اتاق خواب شما باید انرژی یین بیشتری نسبت به یانگ داشته باشد. به این دلیل که هدف اصلی اتاق خواب استراحت است. بنابراین، سکون و تاریکی را که همگی به القای خواب کمک می‌کنند. 

یین و یانگ در فنگ شویی پذیرایی

اتاق نشیمن انرژی های یانگ را ترجیح می دهد

اتاق نشیمن جایی است که از مهمانان پذیرایی می کنید . معمولاً اولین جایی است که مهمانان هنگام ورود از درب ورودی شما با آن ارتباط برقرار می کنند. این مکان ، محیطی فعال و پر جنب و جوش دارد.

رنگ های روشن و نور روشن برای فضاهای یانگ محبوب هستند، زیرا گوشه های تاریک یین را روشن می کنند.

منطقه غذاخوری انرژی های یانگ را ترجیح می دهد

درست مانند اتاق نشیمن، منطقه غذاخوری شما باید انرژی یانگ بیشتری داشته باشد. جایی است که خانواده و دوستان جمع می شوند و با هم گفتگو می کنند. همچنین مکانی عمومی برای پذیرایی از دوستان و خانواده است. حضور و فعالیت های انسانی در این منطقه چیزی است، که این مکان را به انرژی های یانگ ترجیح می دهد.

یین و یانگ در فنگ شویی آشپزخانه

آشپزخانه انرژی های یانگ را ترجیح می دهد

این منطقه همچنین یک منطقه بسیار فعال است زیرا همه اعضای خانواده برای غذا به اینجا می آیند. این امر به ویژه برای آشپزخانه هایی با طرح های جزیره ای که مهمانان روی پیشخوان آشپزخانه غذا می خورند، صادق است. علاوه بر این، گرمای حاصل از آتش پخت و پز آشپزخانه به عنوان یک انرژی یانگ در نظر گرفته می شود.

سرویس بهداشتی انرژی های یین را ترجیح می دهد

این مکان باید برای شما (و مهمانانتان) آرامش‌بخش و یین باشد.  

انبارها و اتاق های خالی دارای انرژی یین هستند

این باید کاملا مشهود باشد. اتاق های انبار پر از “سکوت” است. آنها مکان هایی هستند که حتی صاحب خانه ها به ندرت از آنها بازدید می کنند و حضور انسانی ندارند. انرژی یین که در این مکان جمع می شود.

یین و یانگ جیست

تشخیص اینکه آیا یک مکان بیشتر یین است یا یانگ

متوجه شدید که کدام اتاق ها باید انرژی یین بیشتری داشته باشند و کدام یانگ. در فنگ شویی ، یین یا یانگ بودن یک مکان به عواملی نظیر تحلیل پنج عنصر، موقعیت جغرافیایی و لوشو بستگی دارد. در این مقاله انرژی مکان را فقط با توجه به کاربری آن بررسی می کنیم.

برای مثال تنها به این دلیل که انرژی های یانگ برای اتاق نشیمن مناسب است، به این معنی نیست در واقع انرژی و کیفیت یانگ دارد.

خانه بزرگی را فرض کنید که بیش از دو اتاق نشیمن داشته باشد. در این حالت معمولا یک اتاق نشیمن خالی از سکنه است و اتاق نشیمن متروک دارای ویژگی هایی یین است، زیرا فاقد حضور فعالیت های انسانی است. کیفیت انرژی این فضاهای بلااستفاده شبیه به انباری و اتاق های خالی است.

در مرحله بعد، بررسی کنیم وقتی در خانه یا اتاقی با عدم تعادل یین یانگ زندگی می کنید چه اتفاقی می افتد.

خانه هایی با انرژی نامتعادل

زندگی در خانه ای که در آن انرژی های یین قوی است می تواند باعث بیماری و بی انگیزگی شود. زندگی در خانه ای که انرژی های یانگ در آن قوی است می تواند باعث بد خلقی، فشار خون بالا، مشاجره، مشکلات قلبی و کبدی شود. اگر یین و یانگ متعادل باشند، حتی اگر تقریبی باشد، پس شما در وضعیت خوبی هستید.

اتاق هایی با انرژی نامتعادل

اثرات این کار به بدی زندگی در خانه ای با انرژی های یین یانگ نامتعادل نیست. با این حال، مشکلات ناشی از آن می تواند در طول زمان انباشته شده و استرس بیشتری ایجاد کند.

به عنوان مثال، اگر اتاق خواب شما دارای انرژی های قوی یانگ باشد، خواب شما ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد. 

اگر اتاق نشیمن شما دارای انرژی یین قوی است (برخلاف یانگ)، مکالمه با مهمانان شما ممکن است کوتاه شود یا مهمانان شما ممکن است به سادگی احساس ناراحتی و خستگی کنند

یین و یانگ در فنگ شویی اتاق خواب
تغییر فضای بی روح و بیش از حد یین با استفاده از رنگهای یانگ

اتاق های بیش از حد یین

اگرچه اتاق خواب ها و حمام ها باید آرام و آرامش بخش باشند، اما اگر با انرژی یین زیاده روی کنید، به فضایی کسل کننده و بی روح تبدیل می شود. این راه حل های ساده را برای افزایش انرژی یانگ امتحان کنید:

 • استفاده از رنگ های یانگ ملحفه ها در رختخواب. از رنگ های روشن و گرم مانند زرد، نارنجی و مرجانی استفاده کنید.
 • اگر نور طبیعی کافی دریافت نمی کنید، پرده ها رو بررسی کنید. اتاق خواب های فنگ شویی باید نور یین ملایم زیادی داشته باشند، اما همچنین می توانند اجازه دهند نور خورشید به داخل اتاق جریان یابد. افزودن مجموعه‌ای از پرده‌های شفاف زیر پرده‌ها به شما اجازه می‌دهد تا نور فیلتر شده ملایم یین را وارد کنید.
 • موسیقی را به اتاق خود اضافه کنید، زیرا موسیقی یانگ در نظر گرفته می شود. موسیقی آرام بخش را انتخاب کنید که انرژی یانگ را تامین کند، اما محیط آرام بخش یین را نیز حفظ کند. صداهای طبیعت مانند باران، امواج و پرندگان نیز راهی آرامش بخش برای وارد کردن انرژی یانگ به فضای راکد هستند.
فنگ شویی خانه
داشتن حق انتخاب برای انواع روشنایی و تغییر میزان نور یکی از راههای کنترل یین ینگ می باشد

اتاق هایی بیش از حد یانگ

اتاق های نشیمن، آشپزخانه و اتاق های غذاخوری می توانند فضاهای هیجان انگیز و فعال برای دورهمی باشند. اتاق‌های یانگ نیز می توانند با افزودن مقداری انرژی یین برای متعادل کردن فضا بهره ببرند.

 • تغییر میزان نور یکی از ساده ترین راه ها برای مدیریت انرژی یین یانگ در اتاق است. گزینه ای را اضافه کنید که در صورت نیاز، روشنایی را پایین بیاورید، با دیمر (ابزار الکتریکی برای کنترل نور یک لامپ، لوستر یا روشنایی) یا اضافه کردن لامپ هایی که می توانند به جای روشنایی بالای سر و متمرکز استفاده شوند.

نتیجه گیری

راهنمای بالا فقط به شما یک ایده کلی از نحوه به کارگیری تئوری یین یانگ فنگ شویی داد، که راه بسیار خوبی است برای شروع فنگ شویی در خانه

اگرچه راه‌های زیادی وجود دارد که یین یانگ را می‌توان بیشتر به کار برد، ، در این کار زیاده‌روی نکنید. نیازی به فنگ شویی بیش از حد در خانه و اعمال فنگ شویی برای هر چیزی که می بینید وجود ندارد. به این ترتیب، از فضای خود بسیار بیشتر لذت خواهید برد!

آیا فضای بیش از حد یین یا یانگ دارید؟ اگر چنین است، تجربه شما چه بود؟ داستان های خود را با نظر دادن با ما به اشتراک بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید