شما در حال مشاهده هستید فنگ شویی سلامتی

فنگ شویی سلامتی

فنگ شویی هنر باستانی در بازسازی انرژی فضای زندگی است. هدف آن به حداکثر رساندن جریان انرژی محیط برای ایجاد تعادل، صلح و هماهنگی است. فنگ شویی می تواند، سلامت جسمی و روانی را بهبود بخشد.

هرچه کیفیت انرژی محیط بهتر باشد،می تواند تأثیر مثبتی بر سلامت روانی شما داشته باشد و به نوبه خود، سلامت جسمی شما را بهبود می بخشد. آیا علاقه مند به استفاده از فنگ شویی برای سلامتی و آرامش بیشتر در خانه هستید؟ از نکات ساده فنگ شویی در این مقاله، برای متعادل کردن انرژی و بهبود سلامتی استفاده کنید!

آیا فنگ شویی می تواند به شما در دستیابی به سلامتی کمک کند؟

فنگ شویی به عنوان بخشی از طب کل نگر چینی هزاران سال است که در حفظ سلامت و پیشگیری و کاهش بیماری موفق بوده است. تحقیقاتی وجود دارد که این را ثابت می کند که در انتهای مقاله به آنها اشاره کرده ایم.

 جالب است که فنگ شویی تنها بخشی از طب چینی است که مربوط به بدن فیزیکی نیست، بلکه مربوط به محیط است. هدف طب چینی و فنگ شویی یکسان است: ایجاد جریان انرژی چی خوب در خانه و بدن شخص. فنگ شویی می آموزد که خانه شما صرفاً بازتابی بیرونی از آنچه در داخل اتفاق می افتد است. هدف فنگ شویی بازسازی انرژی های محیط برای حفظ تعادل و تندرستی است.

پیشنهاد می کنیم مقاله مرتبط “فنگ شویی خانه” را نیز مطالعه نمایید.

فنگ شویی سلامتی

9 نکته ساده فنگ شویی برای سلامتی

پرداختن به موضوع فنگ شویی سلامتی بسیار گسترده است، چرا که بخشی از طب کل گرا است. در این مقاله برخی نکات ساده، کاربردی و قابل اجرا اشاره می کنیم.

1. رفع انباشتگی

شلوغی کمتر = استرس کمتر!

رفع انباشتگی خانه شما اولین قدم برای اجرای اصول فنگ شویی است. به هم ریختگی می تواند سلامت روان شما را بدتر کند و طبق فنگ شویی، مانع از جریان یافتن انرژی مثبت در خانه شما شود. برعکس، یک فضای مرتب برای جریان انرژی آزاد و سلامت شخصی بهینه است.

 با مرتب کردن وسایل خود و خلاص شدن از شر وسایل غیر ضروری که می دانید واقعاً به آنها نیاز ندارید ، خانه شما می تواند نظم را به دست آورد. وقتی احساس آشفتگی کمتری داشت، ذهن شما هم همینطور خواهد بود!

2. اتاق خواب متعادل فنگ شویی

یک اتاق خواب بهتر = یک خواب بهتر در شب!

بی خوابی یک مشکل بسیار شایع در دنیای مدرن امروزی است و یک عامل مستقیم در ایجاد سلامت روان ضعیف است.جایی که تخت خود را قرار می دهید بسیار مهم است زیرا کیفیت خواب برای سلامتی ضروری است. در فنگ شویی اتاق خواب ، تاج تخت باید کنار دیوار و دور از پنجره قرار گیرد و هرگز انتهای تشک رو به در باشد. برای نکات بیشتر می توانید مقاله فنگ شویی اتاق خواب را مطالعه کنید.

3. رنگ ها

رنگ های آرامش بخش = ذهن آرام!

رنگ یکی از جنبه های مهم طراحی است، در فنگ شویی، استفاده از رنگ های مختلف در سرتاسر خانه، بخش های مختلف زندگی شما را بهینه می کند. رنگ ارتباط قوی با سلامت ذهنی، احساسی و انرژی ما دارد و مطالعات نشان داده اند که رنگ های خاص می توانند بر سلامتی تأثیر بگذارند. در مورد رنگ هایی که به طور خاص حس مثبت و آرام بخش را برمی انگیزند، تحقیق کنید.

در فنگ شویی، رنگ سبز به بخش سلامت متصل می شود و می تواند انرژی بیشتری را به زندگی ما وارد کند. رنگ سبز به دنیای طبیعی متصل می شود که نشان داده شده است که سطح استرس و اضطراب ما را کاهش می دهد و در عین حال شادی و آرامش بیشتری را برای ما به ارمغان می آورد. می توانید در بخش شرقی خانه خود از این رنگ استفاده کنید. گیاهان خانگی و تابلو طبیعت تنها چند گزینه دکور ساده برای شما هستند تا رنگهای سبز را به فضای خود بیاورید.

پیشنهاد می کنیم مقاله “فنگ شویی ذهن” را نیز مطالعه نمایید.

4. نورپردازی

نورپردازی خوب نه تنها یکی از بهترین نکات فنگ شویی برای تقویت سلامتی است، بلکه یکی از ساده ترین آنها نیز هست. نور در فنگ شویی نماد عنصر آتش است که با الهام و روشنگری مرتبط است. نور طبیعی انرژی را به فضای شما می آورد و نشان داده شده است که سطح ویتامین D را افزایش می دهد و خواب را بهبود می بخشد . نور مصنوعی نیز می تواند مزایایی داشته باشد، می توانید کمبود نور طبیعی را در خانه را با استفاده از لامپ ها جبران کنید. اتاقی که باید از نور روشن و انرژی زا در آن اجتناب کرد، اتاق خواب است، زیرا این فضا برای استراحت در نظر گرفته شده است.

فنگ شویی سلامتی

4. مواد طبیعی را انتخاب کنید

مبلمان و دکورهای ساخته شده از مواد طبیعی از بهترین وسایل فنگ شویی برای تندرستی هستند. عنصر چوب با رشد و سلامتی مرتبط است و مطالعات نشان می‌دهد که مبلمان چوبی دارای مزایای فیزیولوژیکی از جمله کاهش استرس است. علاوه بر این، عنصر زمین نیز سلامت را تقویت می کند و می توان در فضای خانه یا محل کار از آن استفاده کرد. کریستال های تزئینی، گلدان های سفالی و لامپ های نمک هیمالیا که گفته می شود سلامت تنفسی را بهبود می بخشد، همگی نماد عنصر زمین هستند.

5. گیاهان

گیاهان برای هر کسی که علاقه مند به فنگ شویی سلامتی است، یک دکور عالی است. گیاهان مرتبط با عنصر چوب، سرزندگی را به هر فضایی وارد می کنند و نشان داده شده است که سلامت روان را بهبود می بخشد، بهره وری را افزایش می دهد و حتی کیفیت هوا را افزایش می دهد. یک مکان عالی برای افزودن آنها، گوشه ها است که تمایل دارند برای انرژی راکد شوند. افزودن یک گیاه خانگی در آنجا به احیای انرژی و حرکت آن در سراسر خانه کمک می کند.

اگر به دنبال موارد مناسب گیاه سلامتی در فنگ شویی هستید، پیشنهاد می کنیم مقاله “16 گل و گیاه ثروت ساز” را مطالعه نمایید.

فنگ شویی سلامتی

6. رایحه درمانی

فنگ شویی تمام حواس از جمله بویایی را درگیر می کند، بنابراین افزودن لوازم رایحه درمانی در اطراف خانه می تواند طراحی شما را به سطح بالاتری برساند. پخش‌کننده‌های اسانس و دستگاه‌های بخور می‌توانند فضا را بهبود بخشند، زیرا مشخص است که برخی از بوها تأثیرات احساسی مثبتی دارند. یک راه ساده برای آرامش در اتاق خواب امتحان کنید، چند قطره اسانس اسطوخودوس (یا هر اسانسی که به شما حس آرامش می دهد) روی بالش خود بچکانید. از رایحه نعناع برای تمرکز ذهنی در دفتر کار خود می توانید استفاده کنید.

فنگ شویی سلامتی

7. تصاویر هنری

بسیاری از مفاهیم فنگ شویی حول محور نمادگرایی و تجلی می چرخد. اساسا، شما باید خود را با تصاویری احاطه کنید از چیزهایی که می خواهید به زندگی خود جذب کنید. آویزان کردن یک نقاشی ، یا درگیر کردن حواس چندگانه با وسایلی مانند آب نما، می‌تواند انعطاف‌پذیری و جریان را افزایش دهد. استفاده از یک وسیله زرد رنگ ممکن است به افزایش شادی کمک کند. در همچنین آثار هنری حاوی تصاویر طبیعی، مانند گل ها، می توانند نماد سلامتی باشند و سرزندگی را به یک فضای خنثی وارد کنند.

8. سبد میوه

سبد میوه (هر چند کوچک) در فنگ شویی آشپزخانه نماد سلامتی و فراوانی است. مانند گیاهان خانگی، میوه ها و سبزیجات تازه نیز حاوی انرژی چی زنده هستند. آنها انرژی سالمی را فراهم می کنند. در یخچال خود محصولات تمیز و تازه نگه دارید، یک سبد میوه روی میز داشته باشید و مطمئن شوید که این انرژی را با حذف هر گونه محصولی که کپک زده یا پوسیده شده است، حفظ کنید.

9. سه گانه خانه

در فنگ شویی سه قسمت از خانه هستند که برای سلامتی ما تاثیر می گذارند. اینها اتاق خواب، حمام و آشپزخانه هستند. این به این دلیل است که هر یک از این مناطق نقش مهمی در سلامت کلی ما ایفا می کند. اتاق خواب جایی است که ما انرژی خود را بازیابی می کنیم و یک استراحت شبانه خوب داریم. حمام جایی است که ما انرژی خود را تمیز می کنیم، و کثیفی ها را از بین می بریم، و آشپزخانه جایی است که انرژی خود را تغذیه می کنیم و بدن خود را با مواد مغذی پر می کنیم. تمرکز بر روی این مناطق از خانه منجر به شادابی و بهبودی خواهد شد.

پیشنهاد می کنیم مقاله “فنگ شویی آشپزخانه” را نیز مطالعه نمایید.

پنج عنصر فنگ شویی

فنگ شویی از پنج عنصر تشکیل شده است که گفته می شود هر کدام از آنها تأثیرات متفاوتی از نظر روانی دارند و در نهایت بر احساس سلامتی و تعادل تأثیر می گذارند. این پنج عنصر و تأثیرات آنها عبارتند از:

  • زمین : زمین، امنیت، ثبات ، تعادل
  • آتش : اشتیاق، شهرت، جسارت، بیان
  • فلز : وضوح، تمرکز ، منطق، تفکر انتقادی
  • آب : فراوانی، رفاه، بصیرت، خرد
  • چوب : سلامت، خلاقیت، زندگی جدید، رشد، شهود

 

مقاله مرتبط “پنج عنصر فنگ شویی

گوشه سلامتی در فنگ شویی

جهت سلامتی در نقشه باگوا شرق می باشد، این منطقه سلامت و خانواده است. استفاده از عنصر چوب این منطقه را تقویت می کند. در فنگ شویی، بخش سلامت به عنصر چوب مربوط می شود. عنصر چوب نماد سلامت، رشد و تازگی است. افزودن آن به خانه شما می تواند راه خوبی برای افزایش این انرژی سلامتی باشد.

راه های زیادی برای استفاده از عنصر چوب وجود دارد. می توانید از گیاهان در گوشه سلامتی استفاده کنید. می‌توانید از رنگ سبز یا مواد چوب استفاده کنید، که همگی کمک می‌کنند تا این انرژی بیشتر به خانه وارد شود.

نکته مهم این است که یک خانه باید هر یک از این عناصر پنجگانه را داشته باشد تا ساکنان آن شاد باشند و برای ارتقای موفقیت و پیشرفت در کار، عناصر باید متعادل باشند.

فواید فنگ شویی برای سلامت روان

یکی از فواید فنگ شویی، سلامت روان بهتر است. در اینجا به برخی از مزایای روانشناختی بالقوه فنگ شویی اشاره می کنیم. 

1. خلق و خوی بهبود یافته

عوامل زیادی می توانند بر خلق و خوی تأثیر بگذارند، از جمله خواب. اگر به طور منظم استراحت کافی نداشته باشید، ممکن است احساس تحریک پذیری کنید. مشکلات مزمن خواب خطر ابتلا به اختلالات خلقی مانند افسردگی یا اضطراب را افزایش می دهد.

یک مطالعه 134 شرکت‌کننده را به گروه‌هایی تقسیم کرد و به برخی از افراد توصیه کرد که چگونه اتاق خواب خود را با استفاده از فنگ شویی تغییر دهند، که بر اساس چیدمان اتاق خواب هر فرد شخصی‌سازی شده بود. سپس شرکت کنندگان در مورد خواب و آرامش خود گزارش دادند، کسانی که اصول فنگ شویی را در محیط خواب خود گنجانده بودند، تأثیر قابل توجهی بر کیفیت خواب گزارش کردند. [منبع]

مطالعه دیگر این بود که از یک اکتیگراف استفاده شد، دستگاهی که حرکت در طول خواب را برای کمک به ارزیابی چرخه‌های خواب و بیداری نظارت می‌کند. چیدمان اتاق خواب ها برای کارآمدی خواب، مطابق با اصول فنگ شویی بود.برخی از این اصول عبارتند از قرار دادن تخت در موقعیت فرماندهی، اجتناب از آینه در محدوده دید تخت، و محدود کردن وسایل الکترونیکی. نتیجه بهبود کیفیت خواب بود.[منبع]

2. کیفیت زندگی بالاتر

یک مطالعه در سال 2021 که در مجله طراحی بین المللی منتشر شد، از 200 زن متاهل و دارای فرزند در مورد طراحی خانه و کیفیت زندگی آنها در زمینه های مختلف (روانی، فیزیکی، اجتماعی و غیره) سوال شد. آنهایی که خانه هایی بر اساس اصول فنگ شویی طراحی شده بودند، به طور کلی کیفیت زندگی بالاتری داشتند. [منبع]

نتیجه گیری

فنگ شویی بخشی از طب کل نگر است که هدف آن ایجاد تعادل و هماهنگی، از طریق جریان انرژی پاک و مثبت است. وقتی به درستی انجام شود، خانه شما واقعاً به محل آرامش شما تبدیل خواهد شد و سلامتی را نیز بهبود می بخشد. کمی فنگ شویی به زندگی خود اضافه کنید! ممکن است از اینکه چقدر برای سلامت کلی شما مفید است، متعجب شوید.

امیدوارم خواندن مقاله برایتان مفید بوده ، خوشحال می شویم ما را با نظرات خود همراهی کنید.

این پست دارای یک دیدگاه است

  1. مادرجان

    خیلی خوب بود کلی اطلاعات گرفتم سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید