شما در حال مشاهده هستید فنگ شویی اتاق خواب

فنگ شویی اتاق خواب

هنر باستانی فنگ شویی در مورد ایجاد تعادل و هماهنگی در فضاهای زندگی ما است. و یکی از مهم ترین فضاهای خانه، اتاق خواب است، جایی که بخش قابل توجهی از زمان خود را صرف استراحت و تجدید قوا می کنیم.بنابراین اگر به دنبال بهبود جریان انرژی در اتاق خواب خود و ایجاد فضایی آرام و هماهنگ هستید، چند نکته مهم از فنگ شویی اتاق خواب را در نظر داشته باشید.

اتاق خواب شما باید مکانی برای آرامش و بازسازی باشد، نه استرس و فرسایش. فضای اتاق خوابی که انرژی صلح آمیز و متعادلی دارد، روز شما را می سازد.همراه با فنگ شویی شایگان باشید با  16 نکته فنگ شویی در اتاق خواب ، و همچنین چند راه برای جلوگیری از آوردن انرژی منفی به اتاق خواب.

در اینجا دستورالعمل هایی برای بهترین چیدمان اتاق خواب در فنگ شویی خانه خوب آورده شده است:

جهت تخت خواب در فنگ شویی
چیدمان ایده آل فنگ شویی اتاق خواب: درب به صورت مورب رو به تخت باشد و تخت زیر پنجره نباشد.

1. بهترین جهت تخت خواب در فنگ شویی

اولین قدم شما برای ایجاد فنگ شویی اتاق خواب: تختخواب خود را که بیش از یک سوم از عمر خود را در آن سپری می کنید، به درستی بچینید.

چیدمان اتاق خواب در فنگ شویی اینگونه است که تخت را در مقابل یک دیوار محکم، به صورت مورب در مقابل در قرار دهید. تخت خود را طوری قرار دهید که وقتی روی تخت دراز می کشید، بتوانید در اتاق خواب را با زاویه ای مورب ببینید. این قرارگیری باعث می شود دید واضحی از درب داشته باشید و احساس ایمنی و امنیت را ایجاد کنید. در فنگ شویی این چیدمان را موقعیت فرماندهی می گویند.

 قوانین ساده و کاربردی فنگ شویی را در مقاله مرتبط “فنگ شویی خانه” مطالعه نمایید.

2. بهترین جهت خوابیدن در فنگ شویی

بهترین جهت خوابیدن در فنگ شویی، موقعیت فرمانده است که در بالا به آن اشاره شد. قرار دادن تخت در این موقعیت فرماندهی باعث افزایش حس امنیت و آرامش می شود. تحقیقات علمی نیز می‌گویند بهترین جهت خواب مسیری است که به شما احساس امنیت و آرامش بدهد. 

در اتاق خواب، موقعیت تخت شما نسبت به درها و پنجره ها بر میزان احساس امنیت شما در شب تأثیر می گذارد. تحقیقاتی وجود دارد که این را تأیید می کند. هنگامی که از شرکت کنندگان یک مطالعه در سال 2010 خواسته شد که تخت را در یک اتاق خالی قرار دهند، اکثر آنها تخت را طوری قرار دادند که هم در دید درب باشد و هم تا حد امکان دور از در باشد.

اما هیچ تحقیقی وجود ندارد که حس امنیت را با یک جهت مغناطیسی و جغرافیایی خاص مانند شمال، جنوب، شرق یا غرب مرتبط کند. بهترین جهت برای خوابیدن از نظر علمی ممکن است هر جهتی باشد که احساس امنیت بیشتری به شما بدهد.

گرچه جهت جغرافیایی در فنگ شویی بسیار مهم هستند اما الویت موقعیت ایده آل تخت طبق قوانین دیگر فنگ شویی همچون موقعیت فرمانده است. پس اگر به دنبال بهترین جهت مغناطیسی برای خوابیدن هستید، سعی کنید نگران آن نباشید و در عوض به دنبال ایجاد حس امنیت و آرامش بیشتر در اتاق خواب باشید.

فنگ شویی اتاق خواب

3. رویکرد ساده گرایی در فنگ شویی

وقتی نوبت به فنگ شویی اتاق خواب می رسد، رویکرد ساده گرایی را در پیش بگیرید. علاوه بر یک تخت راحت با ملحفه‌های خوب و یک فرش، هر چیز دیگری را که می‌توانید حذف کنید. این بدان معناست که هیچ انباشتگی و وسیله اضافی وجود ندارد.

4. تخت خود را به دیوار تکیه دهید

تاج تخت خود را روی یک دیوار محکم قرار دهید. تا حد امکان از چیدن تخت خود در زیر پنجره خودداری کنید. در فنگ شویی اعتقاد بر این است که تخت مهم ترین قسمت اتاق خواب است.

 با این اوصاف، تکیه دادن تخت خود به چیزی محکم مانند دیوار می تواند احساس امنیت و حمایت را ایجاد کند. به این ترتیب، با دانستن اینکه شما پایدار و مستقر هستید، خواب آرام را تقویت می کند. قرار دادن تخت خود در مقابل یک دیوار محکم نیز می تواند به کاهش جریان انرژی کمک کند و محیطی آرام تر و آرام تر ایجاد کند.

5. استفاده از تخت تاج دار

در فنگ شویی، تاج تخت نشان دهنده ثبات و حمایت در زندگی (به خصوص در روابط عاشقانه) است. تاج تخت بهتر است که محکم و بدون هیچ سوراخی باشد. تا حد امکان لبه های نرم داشته باشد و اطمینان حاصل کنید که تاج به طور ایمن به تخت وصل شده است تا بتوانید به معنای واقعی کلمه پشتیبانی و استحکام آن را احساس کنید.

فنگ شویی اتاق خواب

6. زیر تخت خود را تمیز کنید

اگر خانه شما فاقد فضای ذخیره سازی است، ممکن است وسوسه شوید که وسایل خود را زیر تخت ببرید. از نگهداری اشیاء زیر تخت خودداری کنید، زیرا این کار می تواند جریان انرژی را مسدود کند.

با پاکسازی فضای زیر تخت خود، چی (انرژی حیات) می تواند آزادانه و به طور یکنواخت در اطراف میدان های انرژی تخت شما جریان داشته باشد.

فنگ شویی اتاق خواب

7. وسایل الکترونیکی را در اتاق خواب کاهش دهید

وجود وسایلی که بیشترین میزان میدان های الکتریکی و مغناطیسی را ساطع می کنند، مانند تلفن همراه، کامپیوتر و تلویزیون می تواند سیستم ایمنی و خواب شما را مختل کند.

در صورت امکان، وسایل الکترونیکی را از اتاق خواب خود بردارید. در نظر داشته باشید که قبل از خوابیدن، تلفن خود را در اتاق دیگری نگه دارید، به جای زنگ موبایل، به ساعت زنگ دار سنتی تکیه کنید و به جای پیمایش بی وقفه روی موبایل، کتاب بخوانید.

فنگ شویی اتاق خواب

8. تقارن ایجاد کنید

در صورت امکان، فضای متقارن در دو طرف تخت بگذارید. استفاده از دو پاتختی و چراغ رومیزی، تقارن چشم نوازی را ایجاد می کند. به طور نمادین، ایجاد فضای متقارن به هماهنگی بیشتر در یک رابطه کمک می کند.

فنگ شویی رنگ اتاق خواب

9. فنگ شویی رنگ اتاق خواب

بهترین رنگ های فنگ شویی اتاق خواب ، رنگ های خنثی و غیر محرک هستند. وقتی خواب هستید نمی خواهید انرژی را بیش از حد تحریک کنید. رنگ های بژ، کرم، رنگ های خاکی را انتخاب کنید که باعث آرامش می شوند. اگر به دنبال تجدید قوا و شادابی هستید، آبی ملایم و سبز کم رنگ را امتحان کنید.

این رنگ‌ها باعث ایجاد حس آرامش می‌شوند که می‌تواند به خواب بهتر در شب کمک کند. می توانید از این رنگ ها برای دیوارها، ملافه ها یا دکور خود استفاده کنید.

همچنین می توانید از مقدار کمی رنگ صورتی، قرمز و سفید استفاده کنید. این خطوط رنگ را می توان از طریق شمع ها، کریستال ها، آثار هنری یا ملحفه ها گنجاند. رنگی انتخاب کنید که آن را دوست دارید و مطمئن شوید که حسی خوشایند ایجاد کند که خواب راحت را ممکن سازد.

چیدمان اتاق خواب در فنگ شویی

10. آثار هنری و تابلوها

آثار هنری در اتاق خواب شما می تواند چیزهای زیادی در مورد زندگی شخصی شما بگوید و بر احساس شما در مورد زندگی شما تأثیر بگذارد. از آثار هنری با انرژی مثبت که حس خوشایندی برای شما دارد در اتاق خواب استفاده کنید.

اگر می خواهید اتاق خواب خود را فنگ شویی کنید تا عشق و عاشقی را تقویت کنید، انتخاب نقاشی از دو پرنده عاشق هوشمندانه است. چه چیزی عاشقانه تر از دیدن عکس دو قو در حال بوسیدن. آنها با گردن کمانی خود یک شکل قلب کامل را تشکیل می دهند.

اگر مجرد هستید و به دنبال ازدواج هستید، از تصاویر افراد مجرد یا اشیا خودداری کنید. در عوض، روی آثار هنری که زوج‌ها یا دو مورد را به تصویر می‌کشند تمرکز کنید یا آثار هنری را انتخاب کنید که جفت هستند.

قوانین فنگ شویی اتاق خواب

11. کتاب ها را به بیرون منتقل کنید

ممکن است عاشق کتاب باشید، اما اگر در اتاق خواب خود احساس آرامش ندارید، وقت آن رسیده است که فضای جدیدی برای کل کتابخانه خود پیدا کنید. البته کتابی که در حال خواندن آن هستید، می تواند روی پاتختی شما زندگی کند.

کتاب ها حاوی انرژی فعال هستند و ذهن را تحریک می کنند. برای داشتن خوابی آرام‌تر، سعی کنید کتاب‌ها و کل قفسه کتاب را از فضا خارج کنید.

قوانین فنگ شویی اتاق خواب

12. وسایل ورزشی را از اتاق خواب دور نگه دارید

وسایل ورزشی بسیار “یانگ” هستند، به این معنی که منبع انرژی فعال هستند. در حالی که این وسایل می توانند در مناطق دیگر خانه شما ایده آل باشد، اما برای خوابیدن، مفید نیست.

شما می خواهید اتاق خواب بیشتر “یین” باشد تا به استراحت و خواب شما کمک کند، بنابراین بهتر است وسایل ورزشی را در قسمت دیگری از خانه خود نگه دارید.

قوانین فنگ شویی اتاق خواب

13. زندگی کاری خود را جدا نگه دارید

مانند تجهیزات ورزشی خانگی، اتاق خواب مکان مناسبی برای دفتر کار خانگی نیست. قرار دادن میز و وسایل کارتان درست در کنار تختتان می‌تواند باعث ایجاد حس استرس و اضطراب شود. این باعث می شود آرامش و داشتن یک خواب آرام دشوار شود. و همچنین می‌تواند تمرکز و هوشیاری را در طول روز سخت‌تر کند.

14. گیاهان سبز را اضافه کنید

کارشناسان فنگ شویی در مورد استفاده از  گیاهان  در اتاق خواب اختلاف نظر دارند. برخی گیاهان سبز زنده را فنگ شویی خوبی برای اتاق خواب می دانند، زیرا آنها انرژی زندگی پر جنب و جوش را به یک فضا می افزایند.

اگر طرفدار گیاه هستید، آنها انرژی سلامت و رشد را در تمام زمینه های زندگی شما دعوت می کنند.گیاهی را انتخاب کنید که در شرایط خاص اتاق خواب شما رشد کند.

بهترین اقدام این است که اتاق خواب خود را به جنگلی از گیاهان تبدیل نکنید. یک یا دو گیاه کافی هستند. بیش از این انرژی زیادی را به فضای شما جذب کند و خواب شما را مختل کند.

15. گلهای تازه بیاورید

چه کسی یک دسته گل تازه را دوست ندارد؟ آنها می توانند به خصوص در اتاق خواب شما احساس لوکسی داشته باشند، زیرا آنها فقط برای شما  هستند که از آنها لذت ببرید.

شکوفه هایی را انتخاب کنید که جذب آنها می شوید. برای حفظ فنگ شویی خوب، همیشه آب آن را تازه نگه دارید و گل ها را زمانی که تاریخ مصرف آنها تمام شد، دور بریزید.

فنگ شویی اتاق خواب

16. اتاق خواب خود را تمیز کنید

به هم ریختگی می تواند انرژی راکد ایجاد کند و جریان چی را در اتاق خواب شما مختل کند. مرتب و منظم نگه داشتن فضای شما برای یک فضای هماهنگ و آرام ضروری است.

وقت بگذارید و اتاق خواب خود را مرتباً تمیز کنید. از اسانس ها و مواد طبیعی معطر در اتاق خواب استفاده کنید مانند روغن پرتقال شیرین، تا فنگ شویی و انرژی اتاق خواب شما افزایش یابد. رفع انباشتگی و پاکسازی فضا از مهمترین فاکتورهای فنگ شویی ثروت نیز می باشد.

17. از نور ملایم استفاده کنید

نور شدید و روشن می تواند بیش از حد محرک باشد و خواب شما را مختل کند. در عوض، نور ملایم و محیطی را انتخاب کنید که فضای آرامش بخشی را ایجاد می کند. می توانید از لامپ ها و کلیدهای دیمر برای تنظیم نور به دلخواه استفاده کنید. نور ملایم همچنین می تواند به کاهش سطح استرس و افزایش آرامش کمک کند.

چیدمان اتاق خواب در فنگ شویی

نباید ها در قوانین فنگ شویی اتاق خواب

  • تخت خود را در جایی که رو به آینه است قرار ندهید، زیرا انعکاس آن می تواند خواب شما را مختل کند. فنگ شویی آینه در اتاق خواب اینگونه است: اگر آینه ای رو به تخت خود دارید که آزارتان می دهد، بهترین راه برای رفع این مشکل این است که تخت یا آینه را جابجا کنید. اگر نمی توانید این کار را انجام دهید، هنگام خواب می توانید با یک تکه پارچه یا روسری را روی آینه بپوشانید.
  • تخت خود را زیر هیچ تیرآهن یا تیرهای بدون پوشش یا سقف شیبدار قرار ندهید.
  • در حالی که عناصر آب (مانند فواره‌ها و آثار هنری که اقیانوس‌ها را به تصویر می‌کشند) می‌توانند فنگ شویی خوبی را در خانه ایجاد کنند، آنها باید خارج از اتاق خواب نگهداری شوند زیرا انرژی یانگ بیش از حد پرانرژی می‌دهند.
  • کنار تخت خود را به دیوار نچسبانید . مطمئن شوید که در سه طرف تخت فضایی در اختیار دارید تا انرژی به دام نیفتد.
  • الگوهای شلوغ روی رختخواب یا دکوراسیون شما می تواند باعث تحریک بیش از حد شود و استراحت و خوابیدن را دشوار کند. به الگوها و رنگ‌های ساده و آرام‌بخش پایبند باشید تا محیطی آرام‌تر ایجاد کنید.
  • لوستر، پنکه سقفی و وسایل سنگین را روی تخت خود آویزان نکنید زیرا اگر در شب چیزی بالای سر شما آویزان باشد ممکن است باعث نور شدید و احساس ناراحتی شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله “فنگ شویی آشپزخانه” را نیز مطالعه نمایید.

چرا قوانین فنگ شویی اتاق خواب را رعایت کنیم؟

فنگ شویی بر اساس این باور است که همه چیز در جهان از انرژی تشکیل شده است و این انرژی یا چی می تواند تأثیر قدرتمندی بر زندگی ما داشته باشد.

با چیدمان اتاق خواب خود به گونه‌ای که جریان انرژی چی را بهینه کند، مانند بازی با رنگ‌ها، محل قرارگیری مبلمان و عناصر طبیعی، می‌توانیم محیط هماهنگ‌تری ایجاد کنیم که سلامت، ثروت و شادی را ارتقا می‌دهد. هدف فنگ شویی ایجاد تعادل و هماهنگی در فضاهای زندگی ما است.

در اینجا دلایلی وجود دارد که چرا فنگ شویی در اتاق خواب بسیار مهم است:

خواب آرام

چیدمان اتاق خواب در فنگ شویی، می تواند تاثیر بسزایی بر کیفیت خواب شما داشته باشد. اصول فنگ شویی می تواند به ایجاد فضایی آرامش بخش کمک کند که خوابی آرام را تقویت کند.

بهبود سلامتی

یک اتاق خواب با طراحی خوب می تواند با کاهش سطح استرس، بهبود کیفیت هوا و ایجاد خواب آرام، سلامتی را افزایش دهد. اصول فنگ شویی می تواند به ایجاد فضایی کمک کند که از سلامت جسمی و عاطفی شما حمایت کند.

کاهش اضطراب

به هم ریختگی و بی نظمی در اتاق خواب شما می تواند حس هرج و مرج و اضطراب ایجاد کند. با ایجاد فضایی مرتب و منظم می توانید حس آرامش را تقویت کنید و احساس اضطراب و استرس را کاهش دهید.

افزایش سطح انرژی

قوانین فنگ شویی اتاق خواب می تواند فضایی با جریان انرژی مثبت ایجاد کند ، که می تواند خلق و خوی شما را بهبود بخشد، سطح انرژی و سرزندگی شما را افزایش دهد.

نتیجه گیری

اصول فنگ شویی رویکردی جامع برای طراحی یک محیط خواب هماهنگ و متعادل ارائه می دهد که می تواند سلامت و رفاه کلی شما را بهبود بخشد.

شما می توانید فنگ شویی را متناسب با نیازها و ترجیحات خاص خود تطبیق دهید. مطمئنا کسی که اصول فنگ شویی (یین و یانگ، پنج عنصر و باگوا) را درک کرده باشد، حق انتخاب های بیشتری در ذهن خود دارد. اگر فرصت یادگیری این اصول را ندارید، از نکات ساده همین مقاله استفاده کنید یا از مشاوره فنگ شویی برای نتیجه گیری بهتر استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید